Kategoriler
Doğa

2018 yılında gerçekleşen 10 coğrafi şekil değişikliği

Yaşadığımız dünya tarih boyunca sürekli şekil değişiyor. 2018 yılında yaşadığımız yer kürede ne gibi değişimler oldu?

Hepimizin bildiği üzere yer küre tarih boyunca uğradığı değişimler sonucu bugünkü halini aldı ve bu değişimler pek çok kişi farkında olmasa da hala devam ediyor. 2018 yılında doğa olaylarına bağlı olarak dünya üzerinde gerçekleşen değişimlerden 10 tanesini sizler için derledik.

1. Yanardağ Patlaması

Hawai’de nisan ayında başlayan Kilauea Yanardağı patlaması ağustos ayına kadar sürdü. 200 yıldır yaşanan en büyük patlama 320.000 olimpik havuz doldurabilecek miktarda lav yer yüzüne çıktı.

2. Konum Değiştiren Adalar

Yeni Zelanda sınırlarında bulunan Güney Adası’nda 2 yıl önce gerçekleşen 7.8 şiddetindeki depremden sonra Kuzey Adası’na 35 santimetre yakınlaştığı fark edildi.

3. Yer Yarılması

Lübnan’dan Mozambik’e uzanan 6000 kilometrelik vadi, milyonlarca yıldır hareket ediyor. Mart ayında Kenya’da fark edilen yarık oldukça şaşırtıcı. İşlek bir caddedeki binayı ortadan ikiye bölen yarık, tektonik plakaların hareketi ile oluştu.

4. Kopan Buz Kütlesi

Küresel ısınmadan dolayı Antartika’da yer alan Pine Adası Buzulu’ndan ekim ayında kopan 300 kilometrekarelik dev parça geçen yıl aynı yerde kopan devasa parçadan daha büyük.

5. Yangınlar

Kasım ayında Kaliforniya’da meydana gelen yangınlar 620 kilometrekarelik alanı küle çevirirken, 82 kişinin canına mal oldu.

6. Yükselen Zemin

Kopan buzullardan dolayı Antartika’nın altındaki ana kaya parçası 41 milimetre yükseldi.

7. Yok Olan Ada

Hawaii’de bulunan küçük bir ada geride bıraktığımız yıl içerisinde yok oldu. 0,04 kilometrekare büyüklüğündeki ada, Yeşil Su Kaplumbağaları ve Keşiş Fokları’nın yaşam alanıydı.

8. Ada Kayması

Madagaskar ile Mozambik arasında bulunan bir ada, Kasım ayında gerçekleşen sismik olay yüzünden 6 cm doğuya, 3 cm güneye kaydı.
Bu olayda düşük frekanslı ses dalgaları oluştu. Sismik dalgalar birçok frekans aralığına sahipken, düşük frekans sebepleri hala bilimsel olarak araştırıyor.

9. Kasırgalar

Bir yıl içerisinde Pasifik Okyanusu’nda 13 Atlantik Okyanusu’nda ise 8 kasırga gerçekleşti. Bu olaylardan en çok ABD kıyıları etkilendi.

10. Çamur Gayzeri

Çok eski tarihlerde yer altında gerçekleşen depremlerden dolayı Kuzey Kaliforniya’da birden bire 2.230 metrekare havzaya sahip bir çamur gayzer oluştu ve sürekli büyümeye devam ediyor.

Kaynak: Live Science

Kategoriler
Doğa

Ücretsiz poşet veren işletmelere idari para cezası

Naylon poşet ücretli oldu. Müşterilere ücretsiz naylon poşet veren mağazaya m2 başına para cezası kesilecek

Çevre kirliliği ve doğayı koruma amaçlı düzenlemelerle birlikte naylon poşetlerin ücretli olmasını içeren Çevre Kanunu yayınlanarak resmiyete kavuştu.

Doğaya ve sağlığa zarar veren atıkların önlenmesi hedeflenen kanunda özellikle plastik malzemeden üretilen ürünlerin kullanımını azaltmak amacıyla mağazalarda verilen naylon poşetler artık ücretsiz değil.

Çevre kirliliğinin naylon poşet kullanımından kaynaklanan önemli kısmını önlemek amacıyla naylon poşetler 25 kuruştan az olmamak üzere ücretli oldu. Belirlenen asgari naylon poşet ücreti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarfından her yıl güncellenecek.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, naylon poşetlerin ücretli olması hakkında bazı önemli açıklama ve tavsiyelerde bulundu. Ücretli naylon poşet uygulamasını sonuna kadar desteklediğini ifade eden Palandöken, en kısa zamanda naylon poşetleri hayatımızdan tamamen çıkarmamız gerektiğini ve file, bez torba gibi ürünlerin işletmeler tarafından müşterilere hediye edilmesinin bu konuda faydalı olacağını söyledi.

Yaptığı yazılı açıklamada ücretli naylon poşet uygulamasının faydalarına değinen Palandöken; bu uygulamanın 1 milyar dolardan fazla cari açığı önleyeceğini ifade etti.

Vatandaşların, naylon poşet için yapacağı harcamayı bez torba ve file için de yapabileceğini ifade eden Palandöken, bu gibi ürünleri sadece alışverişte değil normal zamanda da yanımızda bulundurabileceğimizi belirtti. Yaşadığımız dünyaya ve ülkeye zarar vermenin geleceğimize zarar vermek olduğunu ifade ederek bu konuda duyarlılık oluşturmak adına çevremizi de uyarmamız gerektiğini, bu bilincine kavuşmanın başta ekonomiye, doğaya ve sağlığımıza olumlu geri döneceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz naylon poşet neden yasaklanıyor?

Ücretsiz naylon poşet yasağının başlıca sebepleri;

  • Kansorojen etkisi olan naylon poşetlerin etkisi güneş ışığında daha da artıyor.
  • Naylon poşetlerin doğada yok olması hem çok uzun sürüyor hem de bu esnada toprak ve suyu zehirliyor.
  • İmha edilen naylon poşetler zehirli gazlar yayıyor.
  • Doğaya atılan naylon poşetlerin hayvanlar tarafından yenilmesi acılı ölümlere sebep oluyor.