Kategoriler
Otomobil Spor Tarih

Ferrari kurucusu Enzo Ferrari’nin dramatik başarısı

1898 yılında orta gelirli bir ailenin çocuğu olarak İtalya’nın Modena kasabasında dünyaya gelen Enzo Ferrari’nin; heyecan, hırs ve başarı doludur.

Enzo’nun otomobil tutkusu 10 yaşındayken, babası ve abisi ile izlemeye gittiği bir yarışla başlar.

I. Dünya Savaşı’na katılan babası ile abisi grip salgınından öldüğünde 18 yaşında olan Enzo, çalışıp ailesine bakabilmek için eğitimini yarım bırakmak zorunda kalır. Bedensel bir kusurundan dolayı rapor alarak askere gitmez. Bu rapordan dolayı hiç bir işe kabul edilmeyince, iş bulup çalışabilmek için tekrar askerlik başvurusu yapar ve gittiği cephede tehlikeli bir hastalığa yakalanır; iki yıl süren mücadeleden sonra bitkin halde geri döner.

Savaş sonrası hayat şartlarının çok ağır olduğu işsizlik ortamında bir otomobil fabrikasına işçi olarak girebilme imkanı bulur.  Bedensel kusurundan dolayı hep aşağılanır fakat  bu onu daha çok hırslandırır. En büyük hayali yarış pilotu olmak ve spor arabalar üretmektir.

Vespa’da test pilotu olma şansı yakalayan Enzo, kısa sürede kendini ispat ederek 1920 yılında Alfa Romeo’nun yarış pilotu olur ve bir çok yarış kazanır.

Kontes Paoline Baracca’dan şampiyonluk ödülü alırken kızı Laura ile tanışır ve bir süre sonra evlenir. 1932’de oğlu Dino’nun doğumuyla pilotluğu bırakarak otomobil fabrikası kurmaya hazırlanır.

Enzo’dan sonra başarı kazanamayan Alfa Romeo’nun sportif direktörlük teklifi üzerine Enzo kontrolünde kurulan takım katıldığı tüm yarışları kazanır.

1938’de Alfa Romeo’dan ayrılıp kendisi için otomobil üretecek bir atölye kurmak üzere memleketi Modena’ya döner. 2. Dünya Savaşı patlak verip bulunduğu şehrin bombalanmasıyla Maranello’ya taşınır. 1946 yılında ürettiği ilk Ferrari, otomobil tarihinin en önemli markalarından birinin resmen kurulduğuna işarettir.

1950’lerin başında üretilen ve katıldığı yarışların neredeyse hepsini kazanan Ferrari 250, markanın kısa sürede tanınması ve otomobil dünyasının zirvesine çıkmasını sağlar.

Finansal yönetimde başarılı olamayan Enzo;  İtalyan mafyasından aldığı yüklü borcun bedelini, 1956 yılında oğlu Dino’nun  öldürülmesiyle öder. Bu üzücü olayın anısına Ferrari logosu yerine sadece oğlunun adı bulunan Dino adlı bir seri yaratır.

Yarışlarda ölen pilotlar ve pistten çıkan otomobiller yüzünden ölen izleyici ailelerinin açtığı davalarda cinayette teşebbüsten yargılanır.

Gazetelerde gençleri ölüme iten canavar olarak gösterilir. Bir daha otomobillerin olduğu hiç bir yarışa gitmeme kararı alır.

1977’de emekli olur ancak şirket üzerindeki yetkileri devam eder. 1978 yılında karısının vefatı üzerine Lina adlı genç metresinden olan oğlu Piero’yu aileye dahil eder.

Arkadaşının oğlu Sergio Pininfarina tarafından 1984 yılında tasarlanan ve tüm zamanların en iyi tasarımı olarak nitelendirilen Ferrari Testarossa satış rekorları kırar.

Enzo, 40. yıl anasına üretilen Ferrari F40’ın en çok beğendiği model olduğunu söyler.

Dramatik hayatına rağmen dünyanın en iyi otomobil markalarından birini yaratan Enzo Ferrari, 1988 yılında şirketin %90 hissesini Fiat’a devretmek zorunda kalır ve aynı yıl hayata veda eder.

Kategoriler
Otomobil Tarih

Ferrari’ye kızıp spor araba yapan traktör üreticisi Lamborghini

Fakir bir çiftçinin oğlu olarak 1916 yılında dünyaya gelen Feruccio Lamborghini, iş hayatına çiftçilikle başlar, küçük yaşlardan itibaren mekaniğe ilgi duyup ve mühendislik okuması onu ileride çiftçilere yönelik üretim yapan başarılı bir girişimci yapar.

Ferrucio Lamborghini

1. 1948 yılında Lamborghini Trattori adlı firma ile traktör üretimine başlar

Çiftçilikten gelen yeteneklerini kullanarak ürettiği traktörlerle kısa zamanda ülke genelinde tanınır. Daha sonra, çiftçilere yönelik ısıtma ve soğutma sistemleri üreten ikinci bir fabrika kurar.

2. Kendi otomobilini modifiye ederek yarışlara katılır

Otomobillerle arası iyi olan Feruccio kendisine ait Fiat Topolino’yu 500cc’den 750cc’ye çıkararak modifiye eder ve yarışlara katılmaya başlar fakat talihsiz bir kaza sonrası pistlere veda eder.

3. Çok para kazanmaya başlayınca kendine pahalı arabalar alır

Mercedes-Benz 300SL, Alfa Romeo 1900, Maserati 3500GT, Jaguar E-Type, ve Lancia Aurelia B20 gibi otomobillerden sonra Ferrari 250 GT alır. Ferrari’yi çok beğenir ve 3 tane daha alır.

4. Çok sevdiği Ferrari arabası ile sürekli sorun yaşar

Ferrari sürekli debriyaj sorun çıkarıyordu. Servise gitmesine rağmen çok geçmeden yine arızayı veriyordu. Saatlerce serviste kalan araba kendisine gösterilmiyordu. Ferrari’nin satış sonrası hizmetinden hiç memnun değildi.

5. Firma sahibi Enzo Ferrari ile görüşmek ister

Kapıda bir kaç saat bekletildikten sonra içeri alınır. “Sinyor Ferrari, ürettiğiniz arabalar berbat!” diyerek şikayetini dile getirir. Enzo Ferrari ise; “Siz ancak traktör sürersiniz, bir Ferrari’yi asla düzgün kullanamayacaksınız.” diyerek sorunun kullanıcı hatasından meydana geldiğini ima ederek onu küçümser.

6. Ferrari’sini kendi imkanlarıyla tamir eder

Otomobillerden anlayan biri olarak artık canına tak eder. Lamborghini traktörlerinin Ferrari ile aynı debriyaj sistemine sahip olduğunu fark eder ve sorunu kendi fabrikasında çözmeye karar verir.

6. Kendi fabrikasında daha kaliteli spor otomobiller üretebileceğini düşünür

Lamborghini traktörlerindeki parçalar zorlu arazi şartları için üretiliyordu ve Ferrari parçalarından daha sağlamdı. Traktör için üretilen parçalarda değişik yaparak yüksek performanslı bir spor araba üretmek onun için çok zor değildi. Spor araba üretmek, traktörden edilen karıda yükseltecekti.

7. Lamborghini artık traktör ve spor otomobil üretecektir

Eski Ferrari mühendisi Gianpaolo Dallara ve test sürücüsü Bob Wallace’ı işe alır. Lamborghini 350 GT modeli üretimi başlar Automobili Lamborghini resmen kurulmuş olur. “En iyi spor araba Ferrari’dir” düşüncesini yıkmaya karar verir.

8. Yüksek performanslı bir uzun yol otomobili üretir

 

Jarama, Grand Tourer tarzında bir uzun yol otomobili olarak üretir.

9. Lamborghini ambleminde burcundan dolayı boğa kullanır

10. Dövüş boğaları yetiştiren bir ustanın adından esinlenilenerek Miura serisini yaratır

Ortadan motorlu üretilen araç yeni bir akım başlatır, sonradan üretilen bir çok spor otomobil ortadan motor prensibiyle üretilir.

11. 1974’te üretimi başlayan Lamborghini Countach otomobil dünyasında deprem etkisi yaratır

Bazı otomobil otoritelerinin en iyi tasarlanmış araba olarak kabul ettiği Countach, sıra dışı kapıları ile yeni bir çığır açar fakat aracın bazı tasarım hataları vardır; mesela geri viteste kapıyı açıp arkaya bakmak gerekir, yine de 1990 yılına kadar üretimi devam eder. Bertone tasarımı Countach’ın kelime anlamı güzel bir kadın gören erkeğin verdiği tepkidir.

12. Ekonomik zorluklar nedeniyle fabriklar satılır

1972’de Güney Amerika’dan gelen çok sayıda traktör siparişinin iptali şirketi zora sokar. Otomobil fabrikasını İsviçreli arkadaşı Rosetti’ye, Traktör fabrikasını ise SAME traktör grubuna satarak emekli olur. Çiftlik ve üzüm bağı satın alır. 1993 yılında Perugia’da hayata veda eder ve Renazzo’da defnedilir.