Kategoriler
Hayvanlar

Dünyanın en üzgün kedisi sanılan Luhu

Sevimli kedi Luhu, sahibi Maggie Liu ve 2 kardeşleriyle birlikte Çin’in başkenti Pekin’de yaşıyor.

Evdeki diğer kedilerle aynı şartlarda yaşıyor olsa da sürekli üzgün görünüyor.

Kısa sürede pek çok kişinin ilgisini çeken sevimli kedi, “dünya’nın en üzgün kedisi” olarak tanındı fakat gerçekte öyle değil.

Kedisinin sanıldığı gibi üzgün olmadığını, kardeşleriyle birlikte mutlu bir hayat geçirdiğini belirten Maggie; Luhu’nun henüz iki haftalıkken göz enfeksiyonu geçirdiğini ve ameliyat olmak zorunda kaldığını ifade ediyor.

Ameliyattan sonra görüş alanı kısıtlanan sevimli kedi, bir şeye odaklanmak için gözlerini kocaman açıyor ve göz kapakları düşüyor; bu da onu üzgün, bir o kadar da sevimli bir görüntü  veriyor.

Instagram hesabı çok sayıda insan tarafından takip edilen Luhu’nun aldığı yorumlar iç ısıtacak türden.

Kategoriler
Hayvanlar

Nesli tükenmekte olan 3 safkan Trabzon köpeği

Trabzon ve civarında yetişen, nesli tükenmekte olan birbirinden güzel saf kan köpek ırkları ne yazık ki yeterince tanınmıyor.

1. Karadeniz Dağ Köpeği

Trabzon yaylalarında çobanların can dostudur. Güçlü ve sağlam karakterlidir, ayı veya kurt gibi vahşi hayvanlara hiç tereddüt etmeden saldırabilir. Sahibine ve işine sadık, yabancılara karşı temkinli ve agresiftir. Koyu sarı, kahverengi, gri, boz ve siyah renklerde görülür. Geniş kafalı ve genellikle kara maskelidir. Uzun tüylü ve uzun burunludur. 85 cm omuz yüksekliği ve 70 kg ağırlığa kadar çıkabilir.

2. Zerdava (Kapı Köpeği)

Pitbull kadar inatçı ve serttir. Dengeli ve simetrik kare vücutları, dik ve hafif dışa eğimli kulakları, vücut üzerine uzanan kıvrık kuyrukları, kahverengi, ince ve sıkı dudakları, güçlü ayakları ve derin göğüsleri, dar, uzun ve güçlü kafaları vardır. Soğuğa dayanıklıdır; kahverengi-beyaz tüyleri sık ve çift katmanlıdır. Yaygın olarak kahverengi sırt ve karın, beyaz göğüs,  beyaz üzeri kahverengi benekli patileri olur. Koyu renkli yuvarlak gözleri ve samimi bakışları ile etkileyici bir köpektir. Orta büyüklüktedir; ortalama 45–50 cm ve 20–25 kg ağırlığındadır.  Vücutları fazla büyük olmadığı halde, pek geniş olmayan ağızları av için idealdir. Genellikle domuz avında kullanılır, ayrıca iyi bir bekçi köpeğidir. Aşırı zeki, meraklı, becerikli, pratik, cesur ve atılgandır.  Enerjisi yüksek, oyuncu bir ırktır. Sahibine sadıktır ve çocuklarla arası iyidir.

2. Tonya Finosu (Kobi)

Spitz tipi köpeklere benzer. Sadece beyaz renktedir, kıvrık kuyrukları vücut üzerine uzanır, dik kulaklıdır. Bazı bölgelerde “Kobi” olarak da adlandırılır. Sahibinin canlı ve cansız varlıklarını bekleme görevini başarıyla yerine getirir. Küçük olduğu için, genellikle havlayarak sahiplerini uyarır ve yabancıları uzaklaştırır. Enerjisi yüksek, oyuncu bir ırktır; çocuklara iyi anlaşır.

Kategoriler
Hayvanlar

Sevimli yarasalar için gönüllü yardım faaliyetleri

Avustralya’da faaliyet gösteren Australian Bath Clinic adlı kuruluş; hastalıklı, yaralı ve öksüz her türlü yarasaya yardım eli uzatmak; onlara tıbbi bakım sağlamak ve doğal hayata kazandırmak amacıyla faaliyet göstermektedir.

Faydalı bir proje ile yola çıkan kuruluş; halka yarasalar ve diğer yerli faunayı hayatın bir parçası olarak benimsetme yönünde eğitim vermeyi de misyon edinmiş.

Minik battaniyelere sarılan sevimli yavrular, tıpkı annelerinin güvenli kanatları altındaymış gibi huzurla uyuyor.

Amerikan sineması bu güne dek; “Dracula” ve benzeri vampir filmleriyle yarasalar hakkında haksız bir algı yaratmıştır.

Yardıma muhtaç çok sayıda yarasaya bebek yarasaya anne şefkatiyle bakan Trish Wimberley’in videosu, dünyanın en zararsız hayvanlarından olan yarasaların aslında ne kadar sevimli olduklarını kanıtlar nitelikte.

Kuruluşun web sitesini ziyaret ederek bağışta bulunabilirsiniz.