Kategoriler
Hayvanlar

Kaza geçiren sokak köpeğine kendi imkanları ile protez yapan adam

1. Mehmet Köksal adlı vatandaş 10 yıldır Kırıkkale’nin merkeze bağlı Ahılı köyünde sahipsiz hayvanlarına bakmaya çalışıyor.

Öğlene kadar vaktini sokak hayvanlarına ayıran yardımsever adam öğleden sonra özel bir şirkette çalışıyor.

2. Her gün mahalle mahalle dolaşarak insanların bıraktıkları ekmekleri toplayıp sokak hayvanlarına veriyor.

3. Ayrıca kasap bir arkadaşından ücretsiz kemikli tavuk eti alıp sokaktaki dostlarına veriyor.

4. İki gün boyunca görmediği Kostak adlı köpeğim tarladan sürünerek geldiğini görünce başına bir iş geldiğini fark eder.

Yüksek ihtimal trafik kazası sonucu arka ayaklarını kullanamayan köpeğe kendi imkanlarıyla bir yürüteç hazırlamaya karar verir.

5. Basit bir pazar arabası Mehmet Köksal’ın pratik zekası sayesinde yardıma muhtaç köpek için bir teselli olur.

6. “Allah, insan veya hayvan kimseyi süründürmesin” diyen yardımsever adam, kısıtlı imkanlarla ancak bu kadarınıyapabildiğini belirterek, yetkililere ve hayvanseverlere yardım çağrısında bulunur.

Kategoriler
Hayvanlar

Ölen sahibini aylarca hastane kapısında bekleyen vefalı köpek

BBrezilya’nın Novo Horizonte kentinde, 59 yaşındaki evsiz adam sokakta bıçaklanarak hastaneye kaldırıldı. Talihsiz adamın köpeği, ambulansı hastaneye kadar takip edip sahibini yeniden görebilmek için sabırla bekledi fakat ağır yaralanan adam ne yazık ki hayatını kaybetmişti.

Hastane müdürünün verdiği bilgiye göre; zavallı köpek içeri girmeyi hiç denemedi ve sadece hastane kapısının önünde bulunan paspasın üzerinde bekledi.

Sonsuz sevgi

Köpeğin sahibine duyduğu sevgi ve sadakatten çok etkilenen avukat Christine Sardella, yerel bir gazeteye verdiği demeçte; paspasın üzerinde bekleyen köpeğin, kapıdan rahatça geçebilmeleri için kibarca ayağa kalkıp insanlara yol verdiğini sonra tekrar uzanarak beklemeye devam ettiğini söyledi.

Beklemekten asla vazgeçmedi

Sahibinin geri dönmesi için 4 ay bekleyen köpeğe hastane personeli yeni bir ev buldu. Köpeğin yeni yeri hastaneden 5 km uzakta olmasına rağmen yine hastaneye geri döndü.

Zavallı köpeğin bir daha hiç dönmeyecek olan sahibi için aylarca yorulmadan tuttuğu nöbet insanlığa ders verir nitelikte.

Kategoriler
Bilim Hayvanlar Tarih

Uzaya gönderilen ilk kozmonot köpek Laika’nın trajik öyküsü

Soğuk savaş döneminde gündeme gelen uzay araştırmaları ABD ile SSCB arasında kıyasıya bir rekabete dönüşür. SSCB, 1957 yılının Kasım ayında uzay yolculuğunun insanlar için ne kadar güvenli olduğunu test etmek üzere Sputnik 2 adlı uzay aracı ile bir sokak köpeğini uzaya gönderme karar verir.

1. Sputnik 2’de görevlendirilmek üzere 3 sokak köpeği bulunur

Her şeyden habersiz şekilde sokaklarda koşturan Laika, Albina ve Muşka bir anda kendini uzay araştırma merkezinin soğuk odalarında bulur.

2. Uzay eğitimi başlar

Eğitim verilen köpekler dar uydu kapsülüne uyum sağlayabilmek için 20 gün boyunca kademeli olarak küçültülen kafeslerde tutulur.

3. Görev Laika’ya verilir

Uzaya gitme görevi çok akıllı ve itaatkar olan 3 yaşındaki dişi Laika’ya verilir. Diğer arkadaşları Muşka ve Albina ise başka görevlerde kullanılacaktır.

4. Yolculuk öncesi son 3 gün

Laika, son 3 gününü Sputnik 2’ye yerleştirilmek üzere hazırlanan küçücük kapsülün içinde geçirir.

5. Laika’nın geri dönüşü olmayacağı bilinen yolculuğu tüm dünyada tartışmalara sebep olur

Daily Mirror gazetesi “Köpek ölecek ve onu kurtaramıyoruz” manşetiyle yayınlanır.

National Canine Defense League, tüm ülkeyi her gün saat 11’de  bir dakikalık saygı duruşuna davet eder.

New York‘taki Birleşmiş Milletler önünde ise köpek sahipleri eylemler düzenler.

6. İlk uzay yolcusu, son gecesini mutlu geçirir

Projede araştırmacı olarak görev alan Vladimir Yazdovski, Sputnik 2 fırlatılmadan bir gece önce Laika’yı eve götürür. Laika, son gecesini mutlu geçirir.

7. Laika 3 Kasım 1957’de, Sputnik 2’nin dar kapsülünde, yaşamsal verilerinin izleneceği kablolara bağlı şekilde bir daha hiç geri dönmemek üzere uzaya fırlatılır

Göz göre göre ölüme gönderilen Laika, ilk kozmonot köpek olmanın yanı sıra, uzaya gönderilen ve orada ölen ilk canlıdır. Yapılan resmi açıklamaya göre Laika, bir hafta sonra hiç acı çekmeden ölmüştür.

1998 yılında Laika’yı uzaya gönderilmesinden sorumlu Oleg Gazenko, köpeğin ölmesine izin verdiği için duyduğu pişmanlığı: “Hayvanlarla çalışmak hepimiz için ızdırap. Onlar konuşamayan bebekler gibi. Zaman geçtikçe bunun için olan üzüntüm artıyor. Bunu yapmamalıydık; bu görevden köpeğin ölümüne değecek kadar şey öğrenmedik. ” diye dile getirir.

2002 yılında Sputnik 2 projesinde görev alan bir başka bilim adamı Dimitri Malaşenkov, Laika’nın kalkıştan bir hafta sonra değil, 6-7 saat sonra aşırı ısınma sebebi ile öldüğünü açıklar.

8. Laika’nın hüzünlü hikâyesi hiç unutulmadı

Laika’nın anısına şarkılar bestelendi, pullar basıldı, oyuncaklar yapıldı, heykeller dikildi ve rölyefler yapıldı.

Jonathan Coulton – Space Doggity

Kategoriler
Hayvanlar

Nesli tükenmekte olan 3 safkan Trabzon köpeği

Trabzon ve civarında yetişen, nesli tükenmekte olan birbirinden güzel saf kan köpek ırkları ne yazık ki yeterince tanınmıyor.

1. Karadeniz Dağ Köpeği

Trabzon yaylalarında çobanların can dostudur. Güçlü ve sağlam karakterlidir, ayı veya kurt gibi vahşi hayvanlara hiç tereddüt etmeden saldırabilir. Sahibine ve işine sadık, yabancılara karşı temkinli ve agresiftir. Koyu sarı, kahverengi, gri, boz ve siyah renklerde görülür. Geniş kafalı ve genellikle kara maskelidir. Uzun tüylü ve uzun burunludur. 85 cm omuz yüksekliği ve 70 kg ağırlığa kadar çıkabilir.

2. Zerdava (Kapı Köpeği)

Pitbull kadar inatçı ve serttir. Dengeli ve simetrik kare vücutları, dik ve hafif dışa eğimli kulakları, vücut üzerine uzanan kıvrık kuyrukları, kahverengi, ince ve sıkı dudakları, güçlü ayakları ve derin göğüsleri, dar, uzun ve güçlü kafaları vardır. Soğuğa dayanıklıdır; kahverengi-beyaz tüyleri sık ve çift katmanlıdır. Yaygın olarak kahverengi sırt ve karın, beyaz göğüs,  beyaz üzeri kahverengi benekli patileri olur. Koyu renkli yuvarlak gözleri ve samimi bakışları ile etkileyici bir köpektir. Orta büyüklüktedir; ortalama 45–50 cm ve 20–25 kg ağırlığındadır.  Vücutları fazla büyük olmadığı halde, pek geniş olmayan ağızları av için idealdir. Genellikle domuz avında kullanılır, ayrıca iyi bir bekçi köpeğidir. Aşırı zeki, meraklı, becerikli, pratik, cesur ve atılgandır.  Enerjisi yüksek, oyuncu bir ırktır. Sahibine sadıktır ve çocuklarla arası iyidir.

2. Tonya Finosu (Kobi)

Spitz tipi köpeklere benzer. Sadece beyaz renktedir, kıvrık kuyrukları vücut üzerine uzanır, dik kulaklıdır. Bazı bölgelerde “Kobi” olarak da adlandırılır. Sahibinin canlı ve cansız varlıklarını bekleme görevini başarıyla yerine getirir. Küçük olduğu için, genellikle havlayarak sahiplerini uyarır ve yabancıları uzaklaştırır. Enerjisi yüksek, oyuncu bir ırktır; çocuklara iyi anlaşır.