Kategoriler
Spor

1950 Dünya Kupası’ndan 10 ilginç fotoğraf

Dünya Kupalarının dördüncüsü olan bu organizasyon, 24 Haziran – 16 Temmuz 1950 tarihleri arasında Brezilya’da düzenlendi.

2. Dünya savaşından dolayı ertelenen ve 12 yıl sonra tekrar faaliyete geçen turnuva ilginç gollere ve skorlara sahne oldu. İşte milli takımlardan ve bazı gollerden 10 ilginç fotoğraf.

1. İngiltere milli takımı

2. ABD milli takımı

3. ABD’nin İngiltere’den yediği gol

4. Uruguay milli takımı

5. Hindistan’ın Fransa’dan yediği gol

6. Brezilya’nın galibiyet sevinci

7. Brezilya-Uruguay maçı

8. Çıplak elle gol kurtaran İngiltere kalecisi Bert Williams

9. Brezilya’nın Uruguay’dan yediği unutulmaz gol

10. İsviçre milli takımı

Kategoriler
Sağlık

16 yaşındaki Brandon Marshall dünya’nın en uzun genci

Mirror’da yayınlanan habere göre, Büyük Britanya’da yaşayan Brandon Marshall dünyanın en uzun genci olma rekorunu elinde tutuyor. Üstelik ergenlik dönemini henüz tamamlamadı ve hala uzamaya devam ediyor.

Brandon Marshall henüz 16 yaşında ve 2.25 cm boyla dünyanın en uzun genci ünvanınına sahip.

Geçtiğimiz sene 12 cm uzayan gencin fiziksel gelişimi devam ediyor.  Galler Genç milli takımında basketbol oynayan Brandon’un lakabı ise “Minik”.

49 yaşındaki anne Lynne Quelch oğlunun ne kadar daha uzayacağını tahmin bile edemediklerini söylüyor.

Oğlunun normal boylu insanlar için yapılmış her yerde zorlandığını ifade eden anne, evde en büyük boyda yatak olduğunu fakat yine de özel üretim bir yatak yaptırmak zorunda olduklarını ifade ediyor.

Brandon dışarıda gezerken insanların yoğun ilgisi ile karşılaşıyor. Onunla fotoğraf çektirmek isteyen pek çok kişi oluyor.

İngiltere’nin Suffolk şehrinde yaşayan Brandon, geçen yıl 1.90’ı geçince haber olmuştu.

Brandon üzerinde çeşitli tıbbi testler yapıldı.

Testlerin sonucunda kesin bir sonuca ulaşılamadı fakat kromozom 12’nin olmadığı tespit edildi.

Brandon, 9 yaşına kadar boyunun normal olduğunu fakat 13 yaşına geldiğinde neredeyse 1.80 olduğunu belirtiyor.

Peki ya diğer aile bireylerinin boyları ne durumda?

Brandon’un babası 1.85 cm, annesi 1.55 cm boyunda. Serebral Palsi rahatsızlığı olan küçük erkek kardeşi Jordan’ın boyu ise yaşıtlarına göre normal.

Yeni bir rekor kırabilecek mi?

Birleşik Krallık’taki en uzun erkek rekoru 2.31 cm boyla Paul Sturgess’ın elinde. Bakalım Brandon büyüdüğünde bu rekoru devralabilecek mi.

Kategoriler
Spor

Yumruklarıyla dünyayı yerinden oynatan 10 efsane boksör

Boks, her ne kadar bazı çevreler tarafından vahşice bulunsa da, geçmişten beri geniş kitlelerin ilgilendiği bir spor dalıdır.

Yaşadıkları dönemde yumruklarıyla dünyayı yerinden oynatan 10 efsane boksör; kimi şampiyonluklara doymadı, kimi hiç nakavt olmadı.

1. Muhammad Ali

“Kelebek gibi uçar arı gibi sokarım” mottosuyla 1960-1981 yılları arasında ringlerde boy gösteren, boks dünyasının kralı olarak anılabilecek bir isim. 56 galibiyetin 37’sini nakavtla sonuçlandıran boksörün yalnızca 4 mağlubiyeti var.

2. Sugar Ray Robinson

1921 doğumlu Sugar Ray Robinson gerçekten inanılmaz bir boksör. Muhammed Ali onun gelmiş geçmiş en iyi boksör olduğunu her fırsatta ifade etmiştir. 1940-1965 yılları arasında ringlerde rüzgar gibi esen sporcu, 173 galibiyetin 109’unu nakavtla sonuçlandırmıştır. Bunun yanı sıra 6 beraberliği var fakat hiç mağlubiyeti yok.

3. Joe Louis

1914 doğumlu Joe Louis, “Kahverengi Bombacı” lakaplı bir Amerikan efsanesidir. 66 galibiyetin 52’sinde rakibini nakavt eden sporcunun sadece 3 mağlubiyeti var.

4. Mike Tyson

1966 doğumlu “Demir Mike” lakaplı Mike Tyson, ağır sıklet boks şampiyonu olan en genç boksördür. 1985-2005 yılları arasında 50 galibiyetin 44’ünü nakavtla sonuçlandırır, mağlubiyet sayısı ise sadece 6’dır.

5. Sugar Ray Leonard

1956 doğumlu Sugar Ray Leonard gerçekten İnanılmaz bir sporcu. 100 milyon dolardan fazla kazanan ilk boksör. 36 galibiyetin 25’inde rakibini nakavt ederken 1 beraberliği ve sadece 3 yenilgisi var.

6. Julio Cesar Chavez

1962 doğumlu Julio Cesar Chavez, 10 yıllık süreç içinde hiç yenilmeyen bir Meksika efsanesi. 1980-2005 yılları arasında ringlerde boy gösterdi. 107 galibiyetten 80’ini nakavtla sonuçlandırırken sadece 6 kez mağlup oldu.

7. Oscar De La Hoya

1973  doğumlu Oscar De La Hoya, 10 şampiyonluk kazandı. “Altın çocuk” lakaplı boksör 39 galibiyetin 30’unu nakavtla kazanırken sadece 6 kez mağlup oldu.

8. Willie Pep

1922 doğumlu Willie Pep, 1940-1966 yılları arasında ringlerdeki en iyi boksördü. 224 galibiyetten 65 tanesini nakavtla sonuçlandırdı.

9. Rocky Marciano

1923 doğumlu yenilmek bilmeyen ağır sıklet boks şampiyonu Rocky Marciano İtalyan asıllı ABD’li bir sporcudur. 49 galibiyetin 43’ünü nakavtla sonuçlandıran boksörün hiç yenilgisi yok. Sylvester Stalone’nin Rocky serisi filmlerinde hemşehrisi Marciano’dan esinlendiği düşünülmektedir.

10. Henry Armstrong

“Katil Hank” lakaplı 1912 doğumlu Henry Amstrong,  1931-1945 yılları arasında ringlerde fırtına gibi esti. 150 galibiyetten 100’ünü nakavtla sonuçlandırdı.

Bu efsane boksörler arasında herkesin bir, hatta bir çok kişinin birden fazla favorisi olduğundan hiç şüphe yok.

Kategoriler
Otomobil Tarih

Ferrari’ye kızıp spor araba yapan traktör üreticisi Lamborghini

Fakir bir çiftçinin oğlu olarak 1916 yılında dünyaya gelen Feruccio Lamborghini, iş hayatına çiftçilikle başlar, küçük yaşlardan itibaren mekaniğe ilgi duyup ve mühendislik okuması onu ileride çiftçilere yönelik üretim yapan başarılı bir girişimci yapar.

Ferrucio Lamborghini

1. 1948 yılında Lamborghini Trattori adlı firma ile traktör üretimine başlar

Çiftçilikten gelen yeteneklerini kullanarak ürettiği traktörlerle kısa zamanda ülke genelinde tanınır. Daha sonra, çiftçilere yönelik ısıtma ve soğutma sistemleri üreten ikinci bir fabrika kurar.

2. Kendi otomobilini modifiye ederek yarışlara katılır

Otomobillerle arası iyi olan Feruccio kendisine ait Fiat Topolino’yu 500cc’den 750cc’ye çıkararak modifiye eder ve yarışlara katılmaya başlar fakat talihsiz bir kaza sonrası pistlere veda eder.

3. Çok para kazanmaya başlayınca kendine pahalı arabalar alır

Mercedes-Benz 300SL, Alfa Romeo 1900, Maserati 3500GT, Jaguar E-Type, ve Lancia Aurelia B20 gibi otomobillerden sonra Ferrari 250 GT alır. Ferrari’yi çok beğenir ve 3 tane daha alır.

4. Çok sevdiği Ferrari arabası ile sürekli sorun yaşar

Ferrari sürekli debriyaj sorun çıkarıyordu. Servise gitmesine rağmen çok geçmeden yine arızayı veriyordu. Saatlerce serviste kalan araba kendisine gösterilmiyordu. Ferrari’nin satış sonrası hizmetinden hiç memnun değildi.

5. Firma sahibi Enzo Ferrari ile görüşmek ister

Kapıda bir kaç saat bekletildikten sonra içeri alınır. “Sinyor Ferrari, ürettiğiniz arabalar berbat!” diyerek şikayetini dile getirir. Enzo Ferrari ise; “Siz ancak traktör sürersiniz, bir Ferrari’yi asla düzgün kullanamayacaksınız.” diyerek sorunun kullanıcı hatasından meydana geldiğini ima ederek onu küçümser.

6. Ferrari’sini kendi imkanlarıyla tamir eder

Otomobillerden anlayan biri olarak artık canına tak eder. Lamborghini traktörlerinin Ferrari ile aynı debriyaj sistemine sahip olduğunu fark eder ve sorunu kendi fabrikasında çözmeye karar verir.

6. Kendi fabrikasında daha kaliteli spor otomobiller üretebileceğini düşünür

Lamborghini traktörlerindeki parçalar zorlu arazi şartları için üretiliyordu ve Ferrari parçalarından daha sağlamdı. Traktör için üretilen parçalarda değişik yaparak yüksek performanslı bir spor araba üretmek onun için çok zor değildi. Spor araba üretmek, traktörden edilen karıda yükseltecekti.

7. Lamborghini artık traktör ve spor otomobil üretecektir

Eski Ferrari mühendisi Gianpaolo Dallara ve test sürücüsü Bob Wallace’ı işe alır. Lamborghini 350 GT modeli üretimi başlar Automobili Lamborghini resmen kurulmuş olur. “En iyi spor araba Ferrari’dir” düşüncesini yıkmaya karar verir.

8. Yüksek performanslı bir uzun yol otomobili üretir

 

Jarama, Grand Tourer tarzında bir uzun yol otomobili olarak üretir.

9. Lamborghini ambleminde burcundan dolayı boğa kullanır

10. Dövüş boğaları yetiştiren bir ustanın adından esinlenilenerek Miura serisini yaratır

Ortadan motorlu üretilen araç yeni bir akım başlatır, sonradan üretilen bir çok spor otomobil ortadan motor prensibiyle üretilir.

11. 1974’te üretimi başlayan Lamborghini Countach otomobil dünyasında deprem etkisi yaratır

Bazı otomobil otoritelerinin en iyi tasarlanmış araba olarak kabul ettiği Countach, sıra dışı kapıları ile yeni bir çığır açar fakat aracın bazı tasarım hataları vardır; mesela geri viteste kapıyı açıp arkaya bakmak gerekir, yine de 1990 yılına kadar üretimi devam eder. Bertone tasarımı Countach’ın kelime anlamı güzel bir kadın gören erkeğin verdiği tepkidir.

12. Ekonomik zorluklar nedeniyle fabriklar satılır

1972’de Güney Amerika’dan gelen çok sayıda traktör siparişinin iptali şirketi zora sokar. Otomobil fabrikasını İsviçreli arkadaşı Rosetti’ye, Traktör fabrikasını ise SAME traktör grubuna satarak emekli olur. Çiftlik ve üzüm bağı satın alır. 1993 yılında Perugia’da hayata veda eder ve Renazzo’da defnedilir.