Ferrari’ye kızıp spor araba yapan traktör üreticisi Lamborghini

Fakir bir çiftçinin oğlu olarak 1916 yılında dünyaya gelen Feruccio Lamborghini, iş hayatına çiftçilikle başlar, küçük yaşlardan itibaren mekaniğe ilgi duyup ve mühendislik okuması onu ileride çiftçilere yönelik üretim yapan başarılı bir girişimci yapar.

Ferrucio Lamborghini

1. 1948 yılında Lamborghini Trattori adlı firma ile traktör üretimine başlar

Çiftçilikten gelen yeteneklerini kullanarak ürettiği traktörlerle kısa zamanda ülke genelinde tanınır. Daha sonra, çiftçilere yönelik ısıtma ve soğutma sistemleri üreten ikinci bir fabrika kurar.

2. Kendi otomobilini modifiye ederek yarışlara katılır

Otomobillerle arası iyi olan Feruccio kendisine ait Fiat Topolino’yu 500cc’den 750cc’ye çıkararak modifiye eder ve yarışlara katılmaya başlar fakat talihsiz bir kaza sonrası pistlere veda eder.

3. Çok para kazanmaya başlayınca kendine pahalı arabalar alır

Mercedes-Benz 300SL, Alfa Romeo 1900, Maserati 3500GT, Jaguar E-Type, ve Lancia Aurelia B20 gibi otomobillerden sonra Ferrari 250 GT alır. Ferrari’yi çok beğenir ve 3 tane daha alır.

4. Çok sevdiği Ferrari arabası ile sürekli sorun yaşar

Ferrari sürekli debriyaj sorun çıkarıyordu. Servise gitmesine rağmen çok geçmeden yine arızayı veriyordu. Saatlerce serviste kalan araba kendisine gösterilmiyordu. Ferrari’nin satış sonrası hizmetinden hiç memnun değildi.

5. Firma sahibi Enzo Ferrari ile görüşmek ister

Kapıda bir kaç saat bekletildikten sonra içeri alınır. “Sinyor Ferrari, ürettiğiniz arabalar berbat!” diyerek şikayetini dile getirir. Enzo Ferrari ise; “Siz ancak traktör sürersiniz, bir Ferrari’yi asla düzgün kullanamayacaksınız.” diyerek sorunun kullanıcı hatasından meydana geldiğini ima ederek onu küçümser.

6. Ferrari’sini kendi imkanlarıyla tamir eder

Otomobillerden anlayan biri olarak artık canına tak eder. Lamborghini traktörlerinin Ferrari ile aynı debriyaj sistemine sahip olduğunu fark eder ve sorunu kendi fabrikasında çözmeye karar verir.

6. Kendi fabrikasında daha kaliteli spor otomobiller üretebileceğini düşünür

Lamborghini traktörlerindeki parçalar zorlu arazi şartları için üretiliyordu ve Ferrari parçalarından daha sağlamdı. Traktör için üretilen parçalarda değişik yaparak yüksek performanslı bir spor araba üretmek onun için çok zor değildi. Spor araba üretmek, traktörden edilen karıda yükseltecekti.

7. Lamborghini artık traktör ve spor otomobil üretecektir

Eski Ferrari mühendisi Gianpaolo Dallara ve test sürücüsü Bob Wallace’ı işe alır. Lamborghini 350 GT modeli üretimi başlar Automobili Lamborghini resmen kurulmuş olur. “En iyi spor araba Ferrari’dir” düşüncesini yıkmaya karar verir.

8. Yüksek performanslı bir uzun yol otomobili üretir

 

Jarama, Grand Tourer tarzında bir uzun yol otomobili olarak üretir.

9. Lamborghini ambleminde burcundan dolayı boğa kullanır

10. Dövüş boğaları yetiştiren bir ustanın adından esinlenilenerek Miura serisini yaratır

Ortadan motorlu üretilen araç yeni bir akım başlatır, sonradan üretilen bir çok spor otomobil ortadan motor prensibiyle üretilir.

11. 1974’te üretimi başlayan Lamborghini Countach otomobil dünyasında deprem etkisi yaratır

Bazı otomobil otoritelerinin en iyi tasarlanmış araba olarak kabul ettiği Countach, sıra dışı kapıları ile yeni bir çığır açar fakat aracın bazı tasarım hataları vardır; mesela geri viteste kapıyı açıp arkaya bakmak gerekir, yine de 1990 yılına kadar üretimi devam eder. Bertone tasarımı Countach’ın kelime anlamı güzel bir kadın gören erkeğin verdiği tepkidir.

12. Ekonomik zorluklar nedeniyle fabriklar satılır

1972’de Güney Amerika’dan gelen çok sayıda traktör siparişinin iptali şirketi zora sokar. Otomobil fabrikasını İsviçreli arkadaşı Rosetti’ye, Traktör fabrikasını ise SAME traktör grubuna satarak emekli olur. Çiftlik ve üzüm bağı satın alır. 1993 yılında Perugia’da hayata veda eder ve Renazzo’da defnedilir.