Gaudi’den bir sanat ve mimarlık başyapıtı: Casa Mila

Modern mimarlığın başlıca yapıtlarından olan Casa Mila 1906 ve 1912 yılları arasında Antoni Gaudi tarafından, iş adamı Pere Mila i Camps ve eşi Roser Segimon i Artells için inşa edilir. Kayadan oyulmuş izlenimi veren doğal taş cephesi nedeni ile La Pedrera: Taş Ocağı olarak da adlandırılır. Barselona’nın en ünlü ve etkileyici yapılarından Casa Mila, 1984 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girer.

Casa Mila Türkçe’de Yeni Sanat anlamına gelen Ar Nuvo (Art Nouveau) stilindedir

Klasik estetik anlayışına tepki olarak ortaya çıkan Ar Nuvo, kıvrımlı hatlar ve bitki desenlerinin sıklıkla kullanıldığı, zarif dekoratif süslemeleri ile bilinir. Gaudi’nin doğadan esinlenerek, organik formlarla tasarladığı Casa Mila eşi bulunmaz özgün bir mimarlık harikası.

İçinde Gaudi’ye adanmış bir müze, Caixa de Catalunya Galerisi ve özel konutlar bulunuyor

Üst katı, çatı arası ve çatı alanı ziyarete açıktır. Ayrı girişleri olan iki bloktan oluşan, bodrum dahil dokuz katlı binada, farklı katlarda yaşayan kişilerin sosyal etkileşim sağlayabilmesi için her iki katta bir asansör kullanılmış.

Birbirinden farklı kat planları, geniş pencereler ve iç avlular sayesinde aydınlık iç mekanları, özel balkon ferforjeleri, heykel bacaları ve farklı yüksekliklerde kemerlerden oluşan çatı konstrüksiyonuyla büyüleyici bir şaheser.

Görkemli giriş kapısı, mitoloji ve bitkileri referans alan tavan ve duvar resimleri, sandalyesinden, koltuğuna ve kapı kulpundan dolap kulpuna  kadar her detayı Gaudi tarafından özenle tasarlanmış bütünsel bir mimari örneği.

Casa Mila Gaudi’nin Sagrada Familia Kilisesi’nden önceki son yapıtıdır.

La Pedrera – Doğanın başyapıtı