Hayvanlar üzerinde test yapmayan kozmetik markaları

Kozmetik şirketlerinin karanlık yüzünün keşfedilmesiyle hayvanlar üzerinde test edilmeden üretilen ürünlerin sayısı günden güne artıyor

Hayvanlar üzerinde ticari amaçla yapılan deneyler gerçekten utanç verici. Özellikle kozmetik ürünlerin üretiminde doğal yaşam alanından uzaklaştırılan hayvanlar üzerinde çeşitli deneyler yapılıyor. Masum canlılar göz göre göre zararlı kimyasal maddelere maruz bırakılıyor. Bu durum, öncelikle bilinçli tüketicilerin haklı tepkisine neden oluyor.
Şiddetli tepkilerden ötürü hayvanlar üzerinde deney yapmayan kozmetik firmalarının sayısı her geçen gün artıyor. Öte yandan hayanlar üzerinde ısrarla deney yapmaya devam eden firmalar da mevcut, bu firmalar masum hayvanların acı çekerek ölmesine hatta bazılarının nesillerinin bile tükenmesine sebep oluyor.

Bir çok kozmetik firması ürünlerini tanıtırken hayvanlar üzerinde test edilme sürecinden kesinlikle bahsetmiyor. Kozmetik şirketlerinin karanlık yüzünün keşfedilmesiyle hayvanlar üzerinde test edilmeden üretilen ürünlerin sayısı günden güne artıyor. Bir çok ünlü makyaj sanatçısı katıldığı önemli moda etkinliklerinde kullandıkları ürünlerin hayvanlar üzerinde kesinlikle test edilmediğini açıkça ifade ediyor.

2013 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaklandı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bir çok dünya ülkesi bu uygulamaya katıldı ve katılmaya devam ediyor. 2015 yılında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Kozmetik Yönetmeliği’nde yapılan değişikle kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaklandı, 2016 yılında ise yürürlüğe girdi.

Hayvanlar üzerinde test yapmayan kozmetik firmalarının internet sitelerinde vegan logolu ürünler görebiliyoruz ancak hayvanlar üzerinde test edilmeyen her ürün vegan olmayabiliyor. Bu yüzden kozmetik ürün satın alırken ayrıca bu ürünlerde hayvansal içerik bulunadığından da emin olmak gerekiyor.

Hayvanlar üzerinde test yapmayan pek çok firma mevcut, bunlardan sizin için seçtiğimiz 5 tanesini birlikte inceleyelim..

1. The Body Shop

Hayvan testlerine karşı uzun yıllar mücadele veren The Body Shop, Leap Bunny sertifikasını ilk alan firma.

All in One Face Base

Fondoten ve pudrayı ayrı ayrı uygulamak istemeyenler için mucize bir ürün.

2. Hard Candy

Ekonomik markalar arasında yer alan Hard Candy’nin tüm ürünlerinde “Hayvan dostlarımızı seviyoruz” sloganı bulunuyor.

Bold Color Mascara

Daha önce renkli maskara kullanmadıysanız bu ürünü mutlaka denemelisiniz.

3. Cover Girl

Muadillerine göre uygun fiyatlı olan Cover Girl yakın zaman önce Leap Bunny sertifikası aldığını resmi olarak duyurdu.

So Lashy Blastpro Waterproof Mascara

Kirpikleri tek tek ayırabilen fırçası en ince kirpikleri bile belirginleştirerek gün boyu çekici bir görünüme sahip olmanızı mümkün kılıyor.

4. Urban Decay

Urban Decay hayvanlar üzerinde hiç bir şekilde test yapmadığını ve hayvanlar üzerinde test yapmanın zorunlu ülkelere kesinlikle satış yapmadığını altını çizerek belirtiyor.

All Nighter Setting Spray Vegan

Makyajınızı saatlerce korumanızı sağlayan çok iyi bir makyaj sabitleme spreyi.

5. Jeffree Star Cosmetics

Jeffree Star Cosmetics “Makyaj hayvanlar için değil, insanlar içindir” sloganı ile ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmediğini belirtiyor.

Liquid Frost Highlighter

Dokusu sayesinde kolay uygulanan, pırıltılı renk seçeneklerine sahip kalıcı bir highlighter.