Kategoriler
Hayvanlar

Hayvanlar üzerinde test yapmayan kozmetik markaları

Kozmetik şirketlerinin karanlık yüzünün keşfedilmesiyle hayvanlar üzerinde test edilmeden üretilen ürünlerin sayısı günden güne artıyor

Hayvanlar üzerinde ticari amaçla yapılan deneyler gerçekten utanç verici. Özellikle kozmetik ürünlerin üretiminde doğal yaşam alanından uzaklaştırılan hayvanlar üzerinde çeşitli deneyler yapılıyor. Masum canlılar göz göre göre zararlı kimyasal maddelere maruz bırakılıyor. Bu durum, öncelikle bilinçli tüketicilerin haklı tepkisine neden oluyor.
Şiddetli tepkilerden ötürü hayvanlar üzerinde deney yapmayan kozmetik firmalarının sayısı her geçen gün artıyor. Öte yandan hayanlar üzerinde ısrarla deney yapmaya devam eden firmalar da mevcut, bu firmalar masum hayvanların acı çekerek ölmesine hatta bazılarının nesillerinin bile tükenmesine sebep oluyor.

Bir çok kozmetik firması ürünlerini tanıtırken hayvanlar üzerinde test edilme sürecinden kesinlikle bahsetmiyor. Kozmetik şirketlerinin karanlık yüzünün keşfedilmesiyle hayvanlar üzerinde test edilmeden üretilen ürünlerin sayısı günden güne artıyor. Bir çok ünlü makyaj sanatçısı katıldığı önemli moda etkinliklerinde kullandıkları ürünlerin hayvanlar üzerinde kesinlikle test edilmediğini açıkça ifade ediyor.

2013 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaklandı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bir çok dünya ülkesi bu uygulamaya katıldı ve katılmaya devam ediyor. 2015 yılında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Kozmetik Yönetmeliği’nde yapılan değişikle kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi yasaklandı, 2016 yılında ise yürürlüğe girdi.

Hayvanlar üzerinde test yapmayan kozmetik firmalarının internet sitelerinde vegan logolu ürünler görebiliyoruz ancak hayvanlar üzerinde test edilmeyen her ürün vegan olmayabiliyor. Bu yüzden kozmetik ürün satın alırken ayrıca bu ürünlerde hayvansal içerik bulunadığından da emin olmak gerekiyor.

Hayvanlar üzerinde test yapmayan pek çok firma mevcut, bunlardan sizin için seçtiğimiz 5 tanesini birlikte inceleyelim..

1. The Body Shop

Hayvan testlerine karşı uzun yıllar mücadele veren The Body Shop, Leap Bunny sertifikasını ilk alan firma.

All in One Face Base

Fondoten ve pudrayı ayrı ayrı uygulamak istemeyenler için mucize bir ürün.

2. Hard Candy

Ekonomik markalar arasında yer alan Hard Candy’nin tüm ürünlerinde “Hayvan dostlarımızı seviyoruz” sloganı bulunuyor.

Bold Color Mascara

Daha önce renkli maskara kullanmadıysanız bu ürünü mutlaka denemelisiniz.

3. Cover Girl

Muadillerine göre uygun fiyatlı olan Cover Girl yakın zaman önce Leap Bunny sertifikası aldığını resmi olarak duyurdu.

So Lashy Blastpro Waterproof Mascara

Kirpikleri tek tek ayırabilen fırçası en ince kirpikleri bile belirginleştirerek gün boyu çekici bir görünüme sahip olmanızı mümkün kılıyor.

4. Urban Decay

Urban Decay hayvanlar üzerinde hiç bir şekilde test yapmadığını ve hayvanlar üzerinde test yapmanın zorunlu ülkelere kesinlikle satış yapmadığını altını çizerek belirtiyor.

All Nighter Setting Spray Vegan

Makyajınızı saatlerce korumanızı sağlayan çok iyi bir makyaj sabitleme spreyi.

5. Jeffree Star Cosmetics

Jeffree Star Cosmetics “Makyaj hayvanlar için değil, insanlar içindir” sloganı ile ürünlerinin hayvanlar üzerinde test edilmediğini belirtiyor.

Liquid Frost Highlighter

Dokusu sayesinde kolay uygulanan, pırıltılı renk seçeneklerine sahip kalıcı bir highlighter.

Kategoriler
Hayvanlar

Kaza geçiren sokak köpeğine kendi imkanları ile protez yapan adam

1. Mehmet Köksal adlı vatandaş 10 yıldır Kırıkkale’nin merkeze bağlı Ahılı köyünde sahipsiz hayvanlarına bakmaya çalışıyor.

Öğlene kadar vaktini sokak hayvanlarına ayıran yardımsever adam öğleden sonra özel bir şirkette çalışıyor.

2. Her gün mahalle mahalle dolaşarak insanların bıraktıkları ekmekleri toplayıp sokak hayvanlarına veriyor.

3. Ayrıca kasap bir arkadaşından ücretsiz kemikli tavuk eti alıp sokaktaki dostlarına veriyor.

4. İki gün boyunca görmediği Kostak adlı köpeğim tarladan sürünerek geldiğini görünce başına bir iş geldiğini fark eder.

Yüksek ihtimal trafik kazası sonucu arka ayaklarını kullanamayan köpeğe kendi imkanlarıyla bir yürüteç hazırlamaya karar verir.

5. Basit bir pazar arabası Mehmet Köksal’ın pratik zekası sayesinde yardıma muhtaç köpek için bir teselli olur.

6. “Allah, insan veya hayvan kimseyi süründürmesin” diyen yardımsever adam, kısıtlı imkanlarla ancak bu kadarınıyapabildiğini belirterek, yetkililere ve hayvanseverlere yardım çağrısında bulunur.

Kategoriler
Hayvanlar

Ölen sahibini aylarca hastane kapısında bekleyen vefalı köpek

BBrezilya’nın Novo Horizonte kentinde, 59 yaşındaki evsiz adam sokakta bıçaklanarak hastaneye kaldırıldı. Talihsiz adamın köpeği, ambulansı hastaneye kadar takip edip sahibini yeniden görebilmek için sabırla bekledi fakat ağır yaralanan adam ne yazık ki hayatını kaybetmişti.

Hastane müdürünün verdiği bilgiye göre; zavallı köpek içeri girmeyi hiç denemedi ve sadece hastane kapısının önünde bulunan paspasın üzerinde bekledi.

Sonsuz sevgi

Köpeğin sahibine duyduğu sevgi ve sadakatten çok etkilenen avukat Christine Sardella, yerel bir gazeteye verdiği demeçte; paspasın üzerinde bekleyen köpeğin, kapıdan rahatça geçebilmeleri için kibarca ayağa kalkıp insanlara yol verdiğini sonra tekrar uzanarak beklemeye devam ettiğini söyledi.

Beklemekten asla vazgeçmedi

Sahibinin geri dönmesi için 4 ay bekleyen köpeğe hastane personeli yeni bir ev buldu. Köpeğin yeni yeri hastaneden 5 km uzakta olmasına rağmen yine hastaneye geri döndü.

Zavallı köpeğin bir daha hiç dönmeyecek olan sahibi için aylarca yorulmadan tuttuğu nöbet insanlığa ders verir nitelikte.

Kategoriler
Hayvanlar

Dünyanın en üzgün kedisi sanılan Luhu

Sevimli kedi Luhu, sahibi Maggie Liu ve 2 kardeşleriyle birlikte Çin’in başkenti Pekin’de yaşıyor.

Evdeki diğer kedilerle aynı şartlarda yaşıyor olsa da sürekli üzgün görünüyor.

Kısa sürede pek çok kişinin ilgisini çeken sevimli kedi, “dünya’nın en üzgün kedisi” olarak tanındı fakat gerçekte öyle değil.

Kedisinin sanıldığı gibi üzgün olmadığını, kardeşleriyle birlikte mutlu bir hayat geçirdiğini belirten Maggie; Luhu’nun henüz iki haftalıkken göz enfeksiyonu geçirdiğini ve ameliyat olmak zorunda kaldığını ifade ediyor.

Ameliyattan sonra görüş alanı kısıtlanan sevimli kedi, bir şeye odaklanmak için gözlerini kocaman açıyor ve göz kapakları düşüyor; bu da onu üzgün, bir o kadar da sevimli bir görüntü  veriyor.

Instagram hesabı çok sayıda insan tarafından takip edilen Luhu’nun aldığı yorumlar iç ısıtacak türden.

Kategoriler
Bilim Hayvanlar Tarih

Uzaya gönderilen ilk kozmonot köpek Laika’nın trajik öyküsü

Soğuk savaş döneminde gündeme gelen uzay araştırmaları ABD ile SSCB arasında kıyasıya bir rekabete dönüşür. SSCB, 1957 yılının Kasım ayında uzay yolculuğunun insanlar için ne kadar güvenli olduğunu test etmek üzere Sputnik 2 adlı uzay aracı ile bir sokak köpeğini uzaya gönderme karar verir.

1. Sputnik 2’de görevlendirilmek üzere 3 sokak köpeği bulunur

Her şeyden habersiz şekilde sokaklarda koşturan Laika, Albina ve Muşka bir anda kendini uzay araştırma merkezinin soğuk odalarında bulur.

2. Uzay eğitimi başlar

Eğitim verilen köpekler dar uydu kapsülüne uyum sağlayabilmek için 20 gün boyunca kademeli olarak küçültülen kafeslerde tutulur.

3. Görev Laika’ya verilir

Uzaya gitme görevi çok akıllı ve itaatkar olan 3 yaşındaki dişi Laika’ya verilir. Diğer arkadaşları Muşka ve Albina ise başka görevlerde kullanılacaktır.

4. Yolculuk öncesi son 3 gün

Laika, son 3 gününü Sputnik 2’ye yerleştirilmek üzere hazırlanan küçücük kapsülün içinde geçirir.

5. Laika’nın geri dönüşü olmayacağı bilinen yolculuğu tüm dünyada tartışmalara sebep olur

Daily Mirror gazetesi “Köpek ölecek ve onu kurtaramıyoruz” manşetiyle yayınlanır.

National Canine Defense League, tüm ülkeyi her gün saat 11’de  bir dakikalık saygı duruşuna davet eder.

New York‘taki Birleşmiş Milletler önünde ise köpek sahipleri eylemler düzenler.

6. İlk uzay yolcusu, son gecesini mutlu geçirir

Projede araştırmacı olarak görev alan Vladimir Yazdovski, Sputnik 2 fırlatılmadan bir gece önce Laika’yı eve götürür. Laika, son gecesini mutlu geçirir.

7. Laika 3 Kasım 1957’de, Sputnik 2’nin dar kapsülünde, yaşamsal verilerinin izleneceği kablolara bağlı şekilde bir daha hiç geri dönmemek üzere uzaya fırlatılır

Göz göre göre ölüme gönderilen Laika, ilk kozmonot köpek olmanın yanı sıra, uzaya gönderilen ve orada ölen ilk canlıdır. Yapılan resmi açıklamaya göre Laika, bir hafta sonra hiç acı çekmeden ölmüştür.

1998 yılında Laika’yı uzaya gönderilmesinden sorumlu Oleg Gazenko, köpeğin ölmesine izin verdiği için duyduğu pişmanlığı: “Hayvanlarla çalışmak hepimiz için ızdırap. Onlar konuşamayan bebekler gibi. Zaman geçtikçe bunun için olan üzüntüm artıyor. Bunu yapmamalıydık; bu görevden köpeğin ölümüne değecek kadar şey öğrenmedik. ” diye dile getirir.

2002 yılında Sputnik 2 projesinde görev alan bir başka bilim adamı Dimitri Malaşenkov, Laika’nın kalkıştan bir hafta sonra değil, 6-7 saat sonra aşırı ısınma sebebi ile öldüğünü açıklar.

8. Laika’nın hüzünlü hikâyesi hiç unutulmadı

Laika’nın anısına şarkılar bestelendi, pullar basıldı, oyuncaklar yapıldı, heykeller dikildi ve rölyefler yapıldı.

Jonathan Coulton – Space Doggity

Kategoriler
Hayvanlar

Nesli tükenmekte olan 3 safkan Trabzon köpeği

Trabzon ve civarında yetişen, nesli tükenmekte olan birbirinden güzel saf kan köpek ırkları ne yazık ki yeterince tanınmıyor.

1. Karadeniz Dağ Köpeği

Trabzon yaylalarında çobanların can dostudur. Güçlü ve sağlam karakterlidir, ayı veya kurt gibi vahşi hayvanlara hiç tereddüt etmeden saldırabilir. Sahibine ve işine sadık, yabancılara karşı temkinli ve agresiftir. Koyu sarı, kahverengi, gri, boz ve siyah renklerde görülür. Geniş kafalı ve genellikle kara maskelidir. Uzun tüylü ve uzun burunludur. 85 cm omuz yüksekliği ve 70 kg ağırlığa kadar çıkabilir.

2. Zerdava (Kapı Köpeği)

Pitbull kadar inatçı ve serttir. Dengeli ve simetrik kare vücutları, dik ve hafif dışa eğimli kulakları, vücut üzerine uzanan kıvrık kuyrukları, kahverengi, ince ve sıkı dudakları, güçlü ayakları ve derin göğüsleri, dar, uzun ve güçlü kafaları vardır. Soğuğa dayanıklıdır; kahverengi-beyaz tüyleri sık ve çift katmanlıdır. Yaygın olarak kahverengi sırt ve karın, beyaz göğüs,  beyaz üzeri kahverengi benekli patileri olur. Koyu renkli yuvarlak gözleri ve samimi bakışları ile etkileyici bir köpektir. Orta büyüklüktedir; ortalama 45–50 cm ve 20–25 kg ağırlığındadır.  Vücutları fazla büyük olmadığı halde, pek geniş olmayan ağızları av için idealdir. Genellikle domuz avında kullanılır, ayrıca iyi bir bekçi köpeğidir. Aşırı zeki, meraklı, becerikli, pratik, cesur ve atılgandır.  Enerjisi yüksek, oyuncu bir ırktır. Sahibine sadıktır ve çocuklarla arası iyidir.

2. Tonya Finosu (Kobi)

Spitz tipi köpeklere benzer. Sadece beyaz renktedir, kıvrık kuyrukları vücut üzerine uzanır, dik kulaklıdır. Bazı bölgelerde “Kobi” olarak da adlandırılır. Sahibinin canlı ve cansız varlıklarını bekleme görevini başarıyla yerine getirir. Küçük olduğu için, genellikle havlayarak sahiplerini uyarır ve yabancıları uzaklaştırır. Enerjisi yüksek, oyuncu bir ırktır; çocuklara iyi anlaşır.

Kategoriler
Hayvanlar

Sevimli yarasalar için gönüllü yardım faaliyetleri

Avustralya’da faaliyet gösteren Australian Bath Clinic adlı kuruluş; hastalıklı, yaralı ve öksüz her türlü yarasaya yardım eli uzatmak; onlara tıbbi bakım sağlamak ve doğal hayata kazandırmak amacıyla faaliyet göstermektedir.

Faydalı bir proje ile yola çıkan kuruluş; halka yarasalar ve diğer yerli faunayı hayatın bir parçası olarak benimsetme yönünde eğitim vermeyi de misyon edinmiş.

Minik battaniyelere sarılan sevimli yavrular, tıpkı annelerinin güvenli kanatları altındaymış gibi huzurla uyuyor.

Amerikan sineması bu güne dek; “Dracula” ve benzeri vampir filmleriyle yarasalar hakkında haksız bir algı yaratmıştır.

Yardıma muhtaç çok sayıda yarasaya bebek yarasaya anne şefkatiyle bakan Trish Wimberley’in videosu, dünyanın en zararsız hayvanlarından olan yarasaların aslında ne kadar sevimli olduklarını kanıtlar nitelikte.

Kuruluşun web sitesini ziyaret ederek bağışta bulunabilirsiniz.

Kategoriler
Hayvanlar

Kediler için karton kutularla eğlenceli oyun alanları inşa edin

Tayvanlı mimar çift; 2015 kışında sahiplendikleri Chacha ve Lily adlı 2 sevimli kardeşin zaman içinde gözlemledikleri ihtiyaçlarına yönelik geliştirdikleri modern ve kullanışlı sistemi görücüye çıkarıyor.

Kedilerin karton kutuları çok sevdiği pek çok kişi tarafından bilinir. A Cat Thing adlı Tayvan markası, modern tasarımlı modüler karton kutu koleksiyonuyla kedilerin keyifle vakit geçirebileceği müthiş alanlar inşa etmeyi mümkün kılıyor.

Kediler için tasarlanan bu sıra dışı koleksiyonda; çeşitli montaj seçenekleri ile özelleştirilebilen yatak odası, oturma odası, balkon ve rampa’dan oluşan dört temel alan bulunuyor. Minimalist bir görünümle, kutular küçük bir bina gibi istiflenebilir veya çevresini gezip etrafı gözetleyebilecekleri alanlar oluşturulabilir.

Tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan ürünler kediler için toksik olmayan maddelerden yapılmaktadır. Kedinizin keyifle vakit geçireceği alanları inşa ederken siz de çok eğleneceksiniz. Montaj esnasında herhangi bir alete ihtiyaç duymayacağınızı da hatırlatmak isteriz.

A cat thing