Japon efsanesi Toyota MR2 yeniden mi üretiliyor?

Toyota’nın akıllara kazınan ikonik spor otomobil modelinin yeniden üretime girmesi bekleniyor.

Toyota’nın geçmişte ürettiği efsane spor otomobil modeli MR2’nin elektrikli roadster olarak yeniden üretime gireceğine dair dedikodular sonrasında yeni bilgiler ortaya çıktı. MR2’nin yeniden üretilmesi için Toyota’nın Subaru ile işbirliği yapabileceği düşünülüyor.

Son dönemlerde Toyota’nın Supra ve GT6 adlı iki spor otomobilin yanı sıra üretildiği yıllarda büyük ilgi gören MR2’yi de eklemek için farklı bir otomobil firması ile çalışmak üzere ortaklık arayışında olduğu konusu gündeme geldi. Yeni nesil 86/BRZ modelleri için BMW ve Subaru ile iş ortaklığı anlaşmasına giren Toyota’nın iki farklı otomobil üzerinde görüştüğü belirtildi. Bunlardan biri ilk kez 1984 yılında üretilen MR2, bir diğeri ise Celica.

MR2’nin elektrikli bir roadster olarak üretileceğine dair görüşler şimdilik askıya alınmış görünüyor fakat 86/BRZ’nin 2.0 litrelik motorundan bir miktar büyük hacimle üretilmesi planlanan yeni jenerasyon MR2 hakkında resmi bir duyuru gelmesi bekleniyor.

Toyota MR2 keyifli ve yakıt tasarrufu yüksek bir araç üretme fikri ile ortaya çıkan 1976 tarihli bir tasarım projesinden yola çıkarak ilk kez 1984 yılında üretilmişti.