Modası geçmeyen ayakkabı: Nike Air Force 1

Modası hiç bir zaman geçmeyen ikonik spor ayakkabı Nike Air Force 1, spor ayakkabı dünyasında efsanevi bir prestije sahip. Bu ikonik modelin spor ayakkabı kültüründe inkar edilemez bir etkisi bulunuyor.

İlk olarak 1982 yılında piyasaya sürülen Nike Air Force 1 (AF1), hala en popüler spor ayakkabılar arasında yer alıyor. Adını ABD başkanını taşıyan uçaktan alan ikonik model, ilk üretildiği dönemden itibaren büyük ilgi gördü. Bruce Kilgore tarafından tasarlanan ve ‘Bir kutu hava’ sloganıyla spor ayakkabı dünyasına giren AF1, konforu artırmak üzere iç kısmına hava dolu bir bölüm uygulanan ilk basketbol ayakkabısıdır.

Nike Air Force 1

AF1‘de ve diğer bir çok modelin bağcıklarında yer alan metal plakanın resmi adı “Deubré” dir. 1994 yılında Nike ayakkabı tasarımcısı Damon Clegg tarafından icat edildi.

Tüm zamanların en çok satan spor ayakkabısı

Nike Air Force 1, tüm zamanların en çok satan spor ayakkabısı olup, her yıl yaklaşık 800 milyon ABD Doları gelir getirmektedir.

Piyasaya çıktıktan itibaren 2 yıl boyunca satış rekorları kıran AF1’in üretimi, 1984 yılında yerine başka bir model üretmek üzere durduruldu fakat, müşterilerden gelen aşırı talep üzerine 1986 yılında yeniden üretime girdi. Nike bu şekilde ilk kez Retro uygulamasına da başlamış oldu.

1980’li yıllardan beri her dönem sevilen ve en çok satılan spor ayakkabılar arasında yer alan Nike Air Force’un şu ana kadar üretilmiş yaklaşık 2000 modeli bulunuyor.

Nike Air Force 1 neden bu kadar tutuluyor?

Air Force’un neden bu kadar çok tutulduğu ve hiç bir zaman modasının geçmediğine değinecek olursak; ilgi çekici tasarımı ve yenilikçi özelliklerinin dışında kültürel değerlere de sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Gelin birlikte inceleyelim..

The Original Six

Nike’ın 80’li yıllarda ünlü NBA yıldızlarıyla yaptığı reklam anlaşması Nike Air Force’u basketbol kültürünün bir parçası haline getirdi. AF1 modeli ile kısa sürede yüksek satış başarısı elde eden Nike; Calvin Matt (Portland Trail Blazers), Moses Malone (Philadelphia 76ers), Bobby Jones (Philadelphia 76ers), Michael Cooper (L.A. Lakers), Jamaal Wilkes (L.A. Lakers) ve Mychal Thompson Portland Trail Blazers) gibi dönemin 6 NBA yıldızıyla anlaşma imzaladı.

The Original Six – Nike Air Force 1

Charles Barkley

Efsane basketbolcu All-Star Charles Barkley, Nike Air Force 1 kullanan efsane basketbolcular arasında yer alıyor.

Charles Barkley (1992)

Air Force Ones

Air Force, hip-hop kültürünün yaygın olduğu Philedelphia, Baltimore ve New York gibi ABD’nin doğu kentlerinde çok tutuldu. Bir çok ünlü rapçi sahne performansları ve video kliplerinde Nike AF1 giyiyordu. Hatta dünyaca ünlü rapçi Nelly, 2002 yılında ‘Air Force Ones‘ adlı bir şarkı yaptı ve klibinde AF1 ayakkabılara yer verdi. Bu şekilde AF1 hip-hop kültürünün bir parçası haline geldi.

Nelly – Air Force Ones (2002)

Classic

Kanye West, Nas, Rakim ve KRS-One 2007 yılında bir araya gelerek Classic (Better Than I’ve Ever Been) adında bir parça yaptı. “Timeless” kavramına odaklanan parçada AF1’e bir kaç kez değinildi.

Kanye West, Rakim, KRS-One & DJ Premier – Classic (2007)

Nike Air Force 1 Belgeseli

Air Force 1’in yanı sıra TV görünümlerine sahip şarkılara dokunduktan sonra, resmi bir AF1 belgeseli olduğunu da belirtmeliyiz. Nike, 2010 yılında 360Creative adlı bir ajansı Air Force Belgeseli çekmesi için görevlendirdi. Thibaut de Longeville’in yönetmenliğindeki belgesel filmin galası, Nike’ın ilk “Dünya Basketbol Festivali” kapsamında New York Apollo Tiyatrosu’nda yapıldı. Belgesel, dünyanın dört bir yanında gerçekleşen özel etkinliklerde sahnelendi ve MTV2’de yayınlanan bir gecelik özel programda ve bölümler halinde Nike’ın resmi web sitesinde yayınlandı.

Nike Air Force Belgeseli

DJ Clark Kent

New York Hip Hop kültürünün en önemli figürlerden biri olan DJ Clark Kent, aynı zamanda Nike Air Force 1 koleksiyonu ile tanınıyor.

DJ Clark Kent

Dr. Dre

AF1’in en önemli temsilcilerinden biri olan Amerikalı rapçi Dr. Dre, çorap değişir gibi her gün yeni bir çift beyaz Air Force 1 kullanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=yK1PLetZxu4
Dr. Dre

Nai-Ke

Air Force 1 ile tüm dünyayı fetheden Nike, en büyük müşteri kitlelerinden biri olan Çin’e saygı göstermeyi ihmal etmedi. Ülkenin basketbola olan ilgisi ve pek çok sporcunun Air Force tercih ediyor olması bu modelin üretilmesine etkendir. Premium deriler ve özenle seçilmiş renklerden oluşan “Nai Ke” serisi koleksiyoncular için kült bir model haline geldi. Bu modelin belirleyici özelliği, ayakkabının topuk kısmında yer alan NIKE’ın Çince karakterlerle yazılmış hali yani 耐克 (Nai Ke)’dir.

Nai Ke

Bape Bapesta

Japon markası Bape tarafından üretilen Bapesta modelinin NIKE Air Force 1’den esinlendiği açıkça görülüyor. Nike, bu markaya telif hakkı davası açmak yerine onlardan hisse almayı tercih etti.

Bape – Bapesta