Şeyma Subaşı’dan önce Burning Man Festivali

Daha küçük kitlelere hitap etmesine alışık olduğumuz elektronik müziğin popüler olmasına üzülmüyor değiliz ya, neyse.. Şeyma Subaşı ilk olarak Burning Man Festivali‘ne ne zaman gitti, ilk selfisini ne zaman attı bilinmese de, Türkiye’ye Burning Man’i tanıttığı doğrudur. Şeyma sağolsun artık bir çok mağazada yüz stickerları, simler, taşlar gibi festival aksesuarları bulmak mümkün.

Sonuç olarak, ecnebilerden aldığımız festival kültürü, festival tüketimi olarak ülkemiz sınırlarına girmiş bulunmakta. Hayırlı olsun..

Peki nedir bu Burning Man (Yanan Adam)?

1986’da Larry Harvey ve arkadaşı  Jerry James bir sanat performansı yapmaya karar verirler. Yılın en uzun günü olan 21 Haziran’da kendi yaptıkları, boyu 2 metreyi aşan tahta bir adam figürünü San Franscisco Baker Beach’e götürüp, 12 kişilik bir arkadaş grubu ile benzin döküp yakarlar. Meraklı kalabalık plajda yanan figürün etrafına toplanıp izlemeye, alkışlamaya başlar ve hikaye buradan kopar.

1986 Yılının Yanan Adamı’nın temsil edildiği 1987 yılına ait el ilanı. Kaynak: burningman.org

Benzinin yanıcılık gücünü düşündüğünüzde biraz ürkütücü ancak takdire şayan bir görüntü oluşmuştur. Birden, pantolonunu kafasına geçirmiş bir hippie ortaya çıkar ve gitarını alıp ateşle ilgili bir şarkı söylemeye başlar. İnsanlar şarkıya eşlik eder. Daha sonra bir kadın koşarak yanan adamın, anlaşılan henüz yanmamış olan elinden tutup beklemeye başlar. Bir sanat performansı, sergilendiği anda kendi kitlesini oluşturmuş ve bir etkinliğe dönüşmüştür bile.  (kaynak: https://burningman.org/timeline/). Bunu takip eden her sene yanan adam büyüyerek yanmaya devam edecektir.

1987, İkinci Yanan Adam, Fotoğraf: Steward Harvey, Kaynak: burningman.org

Aşağıda 1991 yılı versiyonu Burning Man’e ait bir video bulabilirsiniz. Videoda her yerini taşlarla süslemiş kızlar yerine, derin bir deneyimin peşinde koşan bir grup insan bulacaksınız. Gerçek hayatlarından kaçıp kısa süreliğine özgürlüğe kavuşan bir grup insan.

Bizim büyükler, nerede o eski bayramlar derken, Kate ve John’un büyükleri nerede o eski festivaller diyor olsa gerek. Benim de yıllardır aklımda yılın en uzun gecesi 21 Aralık’ta bir sanat performansı yapmak var, taklit değil esinlenmek diyelim, düşünmeye devam.

Festivalin 2010’lu yıllar versiyonu ise tabii ki tüketime yönelmiş ancak benzersiz sanat etkinlikleri ile karşılaşacağınız harika bir festival. Gittim mi? Gitmedim. Gider miyim? Keşke. O zaman bu da yeni jenerasyon yanan adamcılara gelsin. Atmosfere bakar mısınız? Vay be.

Biletler de buradaymış: https://tickets.burningman.org

Etkinlik için İlk Defa ‘Burning Man’ isminin kullanıldığı 1988 senesinden bir poster, Fotoğraf: Edward Ingraham, Kaynak: burningman.org