Kategoriler
Sinema

Aamir Khan: Hayatı ve filmleri

Birbirinden güzel filmleri ile Hint sinemasını tüm dünyaya sevdiren usta oyuncu Aamir Khan, Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geniş bir hayran kitlesine sahip. Mesleki başarısından özel hayatına kadar hakkında pek çok şey merak edilen Bollywood yıldızı ile ilgili keyifli bir içerik hazırladık.

Aamir Khan Kimdir?

14 Mart 1965 tarihinde Hindistan’ın Maharaştra eyaletine bağlı Mumbai ketinde Müslüman bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen dünyaca ünlü Bollywood yıldızı Aamir Khan‘ın gerçek adı Mohammed Aamir Hussain Khan’dır. Soyu, Afgan asıllı bir Hintli olan Özgürlük Savaşçısı Abul Kalam Azad’dan geliyor.

Oyunculuk, yönetmenlik ve yapımcılığın yanı sıra yardımsever kimliğiyle de tanınan Khan, toplum yararına yürüttüğü projelerle, ülkesinde çoğu politik bir kriz haline gelen çeşitli sosyal sorunlara çözüm arayarak geniş kitlelerin takdirini kazanıyor.

Sinema Dünyasına Nasıl Adım Attı?

Babası sinema yapımcısı olan Aamir Khan, henüz 8 yaşında bir çocukken yapımcılığını ve yönetmenliğini amcası Nasir Hussain’in üstlendiği Yadoon Ki Baaraat (1973) adlı müzikal drama ile sinema dünyasına giriş yaptı. Ailesi yine de onun sinema sektöründe çalışmasına sıcak bakmıyor, mühendislik ya da doktorluk gibi saygın bir meslek sahibi olmasını istiyordu.

Yadoon Ki Baaraat (1973)

16 yaşına geldiğinde, okul arkadaşı Aditya Bhattacharya’nın yönettiği Paranoia adlı 40 dakikalık sessiz kısa filmde yer aldı. Ailesinden gizli şekilde çekimlerine katıldığı bu film, sinema kariyerine devam edecek cesarete sahip olmasına fazlasıyla yetmişti.

Nasıl Ünlü Oldu?

Aamir Khan, ailesinin tüm ısrarlarına rağmen yüksek okula devam etmedi. Amcasının yönettiği Manzil Manzil (1984) ve Zabardast (1985) adlı filmlerde yardımcı yönetmenlik yaparken; bir yandan, öğrencilerin çektiği belgesellerde rol aldı ve kısa sürede aralarında Ketan Mehta gibi önemli isimlerin bulunduğu bazı önemli yapımcı ve yönetmenlerin dikkatini çekti.

Oyunculuk yaptığı ilk uzun metrajlı sinema filmi Holi (1984) ve Bollywood sinemasının kült filmleri arasında yer alan trajik aşk filmi Qayamat Se Qayamat Tak (1988) ile film sektöründe ne kadar iddialı olduğunu gösterdi. Raakh (1989) adlı korku filmindeki rolü ile Hindistan Ulusal Jüri Ödülleri’nin Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

Holi (1984)

Raja Hindustani (1996) adlı romantik dram, ona En İyi Aktör dalındaki ilk Filmfare ödülünü kazandırdı. Sarfarosh (1999) adlı suç ve dram filmi sayesinde, gelecekte Hint Sineması’na önderlik edecek bir yıldız olduğunu kanıtladı. İkinci dünya savaşını konu alan Hindistan-Kanada ortak yapımı Earth (1998) adlı romantik dram filminde üstün bir performans gösterdi.

Kendi yapım şirketini kurdu

Kendi adıyla kurduğu Aamir Khan Productions adlı yapım şirketinin ilk eseri Lagaan (2001), dünyanın gelmiş gemiş en iyi spor filmleri arasında gösteriliyor. En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar adayı gösterilen başyapıt; Ulusal Film Ödülleri’nde En Popüler Film, Filmfare’de ise En İyi Aktör ve En İyi Film dallarında ödül almaya hak kazandı.

Film Yapım Şirketi

Fanaa (2006) ve Rang De Basanti (2006) adlı filmlerdeki oyunculuk performansı ile sinema severlerin ilgi odağı oldu. Taare Zameen Par (2007) adlı dram filmi, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dalında Filmfare ödülleri kazandı. Ghajini (2008), 3 Idiots (2009), Dhoom: 3 (2013) ve PK (2014) gibi filmlerin her biri sinema dünyasında deprem etkisi yarattı. Güreşçi bir baba ve iki kızının uluslararası başarısını konu alan Dangal (2016), Tüm zamanların en çok gişe yapan Hint filmleri arasında birinci sıraya yerleşti.

Hollywood filmlerinde rol almayı reddetti

Uluslararası düzeyde dikkat çeken Aamir Khan, dünya sinemasının merkezi olarak kabul edilen Hollywood’dan çeşitli film teklifleri aldı ancak hiç birini kabul etmedi. Gerekçe olarak; Amerikan kültürüne çok yabancı olduğunu, teklif aldığı ülkeden ziyade; senaryo ve karakterle bağlantı kurabilmenin daha önemli olduğunu belirtiyor.

Hollywood tekliflerini reddetti

Ödülleri

Bu güne kadar pek çok ödüle layık görülen Aamir Khan, hak eden kişilere ödül verilmediği düşüncesiyle ödül törenlerine genellikle katılmamak gibi bir prensibi var. Uluslararası bir üne sahip olmakla birlikte, Hint sinema tarihinin gelmiş geçmiş en popüler aktörü olan Khan, sinema alanında faaliyet gösteren çeşitli kurum ve kuruluşlardan önemli ödüller aldı. Ayrıca 2003 yılında Hindistan devleti tarafından en yüksek dördüncü sivil ödül olan Padma Shri, 2010 yılında ise en yüksek üçüncü ödül olan Padma Bhushan ile onurlandırıldı. 2011 ve 2014 yıllarında UNICEF Ulusal Barış Elçisi seçildi. İngiltere’deki dünyaca ünlü Madam Tussauds Müzesi’nin balmumu heykelini yapma teklifini “Bunun önemi yok, beni görmek isteyen filmlerimi izlerler” diyerek geri çevirdi.

Padma Bhushan ödülünü teslim alırken

Sosyal sorumluluk projeleri

Aamir Khan, 2012 yılından itibaren yayınlanan Satyamev Jayate adlı TV programında Hindistan halkının çeşitli toplumsal sorunlarına çözüm arıyor. Hatta, gündeme getirdiği konulardan biri o kadar çok ilgi çekti ki, Aamir Khan’ı da meclis oturumularına davet eden Hindistan Hükümeti, bu soruna çare bulabilmek için yeni bir yasa çalışması yaptı.

Bir sosyal sorumluluk projesinde çalışırken

Ailesi ve özel hayatı

1986 yılında evlenip 2002 yılında boşandığı ilk eşi Reena Dutta’dan Junaid adında bir oğlu, Ira adında bir de kızı var. 2005’de kendisi gibi sinemacı olan karısı Kiran Rao ile yaptığı evlilikten ise Azad adında bir oğlu bulunuyor.

Karısı Kian Rao ve oğlu Azad Rao Khan

Bay Mükemmeliyetçi lakabıyla da bilinen Bollywood yıldızı, yalnızca rol gereği kullandığı alkol ve sigaradan gerçek hayatta nefret ediyor. 2015 yılında eşinin izlettiği ölüme sebebiyet veren 15 yaygın hastalık adlı videodan sonra yaşam tarzını değiştirerek vegan olmaya karar verdi. Daha önce et, tavuk, süt gibi ürünler tüketen aile, artık süt ürünleri bile kullanmıyor. Sıkı bir Roger Federer hayranı olan Aamir Khan, öğrencilik döneminde okulunu tenis müsabakalarında temsil etmiş, ayrıca satranç gibi masa oyunlarını da aşırı derecede seviyor. Hollywood oyuncularından; Leonardo DiCaprio ve Daniel Day-Lewis’i çok beğeniyor. Gerçek bir Star Wars hayranı olan Hintli oyuncu, Alfred Hitchcock filmlerine de bayılıyor.

Hayvansal ürünlerden uzak duruyor

Dini inancı

Aamir Khan’ın dine bakış açısı bazı kişiler tarafından çeşitli eleştirilere de maruz kalıyor, hatta çoğu zaman iyi bir müslüman olmadığı bile söyleniyor.

Müslüman olmaktan gurur duyuyor

Hiç bir zaman muhafazakar bir kafa yapısında olmadığını belirten Khan, Allah’ın birliğine ve varlığına inanan biri olmakla birlikte İslamiyetin her zaman üstün ve diğer dinleri toparlayan bir güç olduğunu düşünüyor. Dini ayrımcılıktan nefret eden Khan; mutlu, üzgün ya da çaresizken, kısaca hayatın her anında, hiç bir aracıya ihtiyaç duymadan Allah’la olduğunu, günde 5 defa Allah’a şükretmek yerine her bunu her dakika yapmanın kendisini manevi olarak daha çok rahatlattığını söylüyor.

Muhafazakar kesimlerin kendi inancından çok başkalarının inancı ile ilgilendiğini belirten Khan, İslamiyetin; namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve hacca gitmek gibi şartları olduğunu, bunları ne derecede yerine getirdiği hakkında kimseye hesap vermek zorunda olmadığını ifade ederek, “Günah ve sevaplarım sadece Allah’ı ve beni ilgilendirir” diyor.

Evlilik yaptığı kadınların başka dine mensup olmasını asla bir sorun olarak görmedi. Dini inançları yaşama konusunda kimsenin kimseye karışmaya hakkı olmadığını belirtmekle birlikte; bir baba olarak, çocuklarının müslüman olması ve islamiyeti öğrenmesi konusunda mutlak söz hakkı olduğunu savunuyor.

Aamir Khan, 2012 yılında dini vazifesini yerine getirmek üzere annesiyle birlikte hacca giderek müslüman hayranlarının övgüsünü kazandı.

Hac vazifesini yerine getirirken

Serveti

Hindistan’ın ve dünyanın en çok kazanan oyuncuları arasında yer alan Aamir Khan’ın serveti, 2021 verilerine göre 225 Milyon Dolar. 2012 yılında bir televizyon programına konuk olmak için aldığı ücret, o döneme kadar Hindistan’da bir konuk oyuncu için ödenen en yüksek miktar oldu. Kaliteden asla ödün vermeyen oyuncunun Bentley, Rolls Royce ve Mercedes- Benz ve BMW gibi dünyanın en itibarlı markalarından oluşan bir otomobil koleksiyonu var. Otomobillerini kimi zaman kendi, kimi zaman şoförle kullanıyor.

Lüks otomobil koleksiyonu var

Türkiye Ziyareti

Aamir Khan, 2017 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın konuğu olarak Secret Superstar adlı filmin tanıtımı için Türkiye’ye geldi. Atatürk Havalimanı’nda onu karşılamaya gelen kalabalığı görünce şok oldu. Türkiye’de bu kadar çok sevildiğini tahmin etmiyordu. Türklerden aldığı çok sıcak, sevgi dolu ve tutkulu izlenim, onu aşırı derecede mutlu etti. İstanbul’u, rengarenk ve enerji dolu bir kent olarak değerlendiren Bollywood yıldızı, Ankara’ya da uğradı. Dört günlük Türkiye ziyaretinde; Anıtkabir ve Cumhurbaşkanı’nı ziyaret etti, üniversiteleri gezdi, dervişleri izledi, Kim 500 milyar İster adlı televizyon yarışmasına katıldı, Kristal Elma Festivali’nde konuşma yaptı ve bazı Türk oyuncularla tanıştı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile

Türkiye’de film çekmek istiyor
Her türlü senaryonun bu eşsiz güzellikteki ülkeye uyarlanabileceğini düşünen usta oyuncu, yaratıcı bir senaryo olursa mutlaka Türkiye’de film çekmek istiyor. Kitap okumayı vazgeçilmez bir tutku olarak gören Khan, Yaşar Kemal’in İnce Memed adlı kitabını okumuş ve çok beğenmiş. Bunun yanı sıra, İstanbul ziyareti sırasında kendisine hediye edilen Orhan Pamuk’un İstanbul adlı kitabı onu çok sevindirmiş. Daha önce hiç Türk filmi izlemememiş olmasını ve Türk oyuncu tanımamasını büyük bir eksiklik olarak değerlendiren Khan, Türk sinemasını deneyimleyerek bu eksikliği telafi etmek istiyor. Uluslararası ödüle sahip Semih Kaptanoğlu’nun; Bal, Yumurta, Süt ve Buğday serilerini merak ediyor. Ayrıca, hayatını hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istediği Atatürk’le ilgili de bir film izlemek istiyor.

Film setinde

Türkleri Hintlilere Benzetiyor
Hint Sinemasının, 2 temel özellik sayesinde dünya sinemasından ayrıldığını savunan Khan’a göre; Batı filmlerinde pek rastlanmayan umut kavramı, Hint filmlerine farklı bir konum kazandırıyor. Ayrıca, çoğu müzikal olan Hint filmlerinde, hikaye ile desteklenen müzik, nitelikli anlatım için önemli bir değere sahip. Sinemanın toplum üzerindeki etkilerini değerlendirirken, Türklerin Hint filmlerine olan ilgisinin iki toplum arasındaki duygusal benzerliklerinden kaynaklandığını belirtiyor. Öncelikli görevi insanlara iyi vakit geçirtmek olan sinemanın, bazı fikirleri aktarmak ve insanları bilinçlendirmek için de uygun bir platform olduğunu düşünüyor.

Kişisel bilgileri

 • Tam Adı: Mohammed Aamir Hussain Khan
 • Lakabı: Bay Mükemmeliyetçi, Hindistan’ın Tom Hanks’i
 • Doğum Tarihi: 14 Mart 1965
 • Doğum Yeri: Mumbai, Maharaştra, Hindistan
 • Uyruğu: Hintli
 • Soyu: Afgan
 • Burcu: Balık
 • Medeni Durumu: Evli
 • Dini: İslam
 • Mesleği: Aktör, Yönetmen, Yapımcı, Yazar
 • Eğitimi: Bombay İskoç Okulu, Mahim, Mumbai
 • Hobileri: Eski Müzikler, Sinema, Satranç, Kriket

Fiziksel özellikleri

 • Boyu: 1.68 cm
 • Kilosu: 70 kg
 • Saç Rengi: Siyah
 • Göz Rengi: Kahverengi

Ailesi

 • Babası: Tahir Hussain
 • Annesi: Jeenat Hussain
 • Kardeşleri: Faisal Khan (erkek kardeşi), Farhat Khan (kız kardeşi), Nikhat Khan (kız kardeşi)
 • Karısı: Kiran Rao (2005), Reena Dutta (1986-2002)
 • Çocukları: Junaid Khan (oğlu), Ira Khan, 1997 (Kızı), Azad Khan (oğlu)
 • Diğer Aile Üyeleri: Nasir Hussain (amcası), Imran Khan (yeğeni)

Sosyal medya hesapları

En iyi Aamir Khan Filmleri

Aamir Khan, yeni filmi her zaman heyecanla beklenen bir sinema yıldızı. Özellikle 90lı yılların ortalarından itibaren rol aldığı hemen hemen her filmin birer başyapıt olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu önemli bilgiyi göz önünde bulundurarak, aşağıda kronolojik olarak hazırladığımız listeye göz atmanızı öneririz.

Aamir Khan Filmleri

 • Mogul, 2022
 • Lal Singh Chaddha, 2021
 • Thugs of Hindustan (Hindistan Eşkiyaları), 2018
 • Secret Superstar (Süperstar), 2017
 • Dangal, 2016
 • PK, 2014
 • Dhoom: 3, 2013
 • Talaash, 2012
 • Delhi Belly, 2011
 • Dhobi Ghat (Mumbai Günlükleri), 2010
 • 3 Idiots (3 Aptal), 2009
 • Ghajini, 2008
 • Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir), 2007
 • Fanaa, 2006
 • Rang De Basanti (Onu Sarıya Boya), 2006
 • Mangal Pandey: The Rising (Yükseliş), 2005
 • Dil Chahta Hai (Kalbin Arzusu), 2001
 • Lagaan: Once Upon a Time in India (Bir Zamanlar Hindistan’da), 2001
 • Mela, 2000
 • Mann, 1999
 • Sarfarosh (Ülkem İçin), 1999
 • Earth (Toprak), 1998
 • Ghulam, 1998
 • Ishq, 1997
 • Raja Hindustani (Hindistan Kralı), 1996
 • Akele Hum Akele Tum (Ben Yalnız Sen Yalnız), 1995
 • Rangeela, 1995
 • Aatank Hi Aatank (Her Yerde Terör), 1995
 • Baazi (Kumar), 1995
 • Andaz Apna Apna (Herkesin Kendi Tarzı Var), 1994
 • Hum Hain Rahi Pyar Ke (Aşk Yolunda Gezginiz), 1993
 • Parampara (Gelenek), 1993
 • Daulat Ki Jung (Zenginlik Savaşı), 1992
 • Isi Ka Naam Zindagi (Buna Hayat Denir), 1992
 • Jo Jeeta Wohi Sikandar (Kim Kazanırsa Kral Odur), 1992
 • Dil Hai Ki Manta Nahin (Kalbim Dinlemiyor), 1991
 • Afsana Pyar Ka (Aşk Hikayesi), 1991
 • Awwal Number (Bir Numara), 1990
 • Jawani Zindabad (Yaşasın Gençlik), 1990
 • Deewana Mujh Sa Nahin (Kimse Benim Kadar Çılgın Değil), 1990
 • Dil (Kalp), 1990
 • Tum Mere Ho (Sen Benimsin), 1990
 • Love Love Love (Gençler Severse) 1989
 • Raakh, 1989
 • Qayamat Se Qayamat Tak (Kıyametten Kıyamete), 1988
 • Holi (Ateş Festivali), 1985
 • Subah Subah (Sabah Sabah), 1983
 • Madhosh, 1983
 • Yaadon Ki Baaraat (Hatıralar Kafilesi), 1973
Kategoriler
Sinema

Tüm zamanların en iyi NETFLIX dizileri

İzlemeye doyamayacağınız 21 muhteşem NetFlix dizisi

Türkiye’de yabancı dizi izleme oranındaki artışın en önemli sebeplerinden birinin NetFlix olduğu tartışmasız bir gerçek. Netflix’in en iyi dizilerini sizler için araştırdık. Gelin özenle seçtiğimiz birbirinden sürükleyici 21 diziyi birlikte inceleyelim..

1. House of Cards

İngiliz yazar Michael Dobbs’ın 1989 tarihli aynı ismi taşıyan romanından uyarlanan House of Cards, politik dram katogorisinde bir Amerikan dizisidir. ABD politikasını konu alan dizide siyasi iktidar olma mücadesi veren taraflar arasında geçen kirli oyunlar ele alınıyor. Frank Underwood adlı bir politikacıya dış işleri bakanı olma sözü verilir fakat yerine getirilmez. Çok hassas konularda bilgi sahibi olan bu şahıs, her ne pahasına olursa olsun rakiplerinin üstesinden gelerek yükselme peşindedir.

House of Cards

2. Stranger Things

12 yaşında bir çocuğun ortadan kaybolması ile başlayan ürkütücü, gizemli ve fantastik bir hikayeyi ele alan sürükleyici Stranger Things adlı dizi, 80’li yıllardan esinlenen sahnelerle kısa sürede izleyicilerin ilgisini çekmeyi başardı. Bir bilim adamı araştırma merkezinde denek olarak kullandığı çocukları farklı boyutlara geçirmek üzere çalışma yapar. Çocuklardan birinin bu araştırma merkezinden kaçmasıyla ardı arkasına gelen ilginç olaylar yaşanır.

Stranger Things

3. Black Mirror

Geleceğe yönelik teknoloji kaynaklı felaket senaryolarının konu alındığı Black Mirror adlı dizide, kontrolden çıkan gelişmelerden dolayı oluşabilecek trajik sonuçlar üzerinde duruluyor ve izleyicinin kendini sorgulaması sağlanıyor. Her bölümde farklı oyuncular hatta farklı bir yönetmenle birbirinden bağımsız konular ele alınıyor ve ileride karşılaşmak istemediğimiz olayların yanı sıra ‘keşke gerçek olsa’ diyeceğimiz olaylarla da karşılaşıyoruz.

Black Mirror

4. Narcos

İzleyicilere Kolombiya sokaklarında uzun soluklu bir serüven yaşatan Narcos, sürekli yükselmek ve her zaman daha iyisini elde etmek için çabalayan ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın ardı arkası kesilmeden karşısına çıkan zorluklarla amansız mücadelesini anlatıyor. Ülkeyi yeni baştan yapılandırmaya başlayan Pablo Escobar kendi için çalışan polis ve çeşitli devlet görevlileri yetiştirecek konuma geliyor.

Narcos

5. Mindhunter

Bill Tench ve Holden Ford adlı iki FBI ajanı, polis merkezlerini gezerek memurlarla deneyimlerini paylaşır. İnceledikleri seri katillerin doğuştan böyle olmadıklarını savunan Holden, ortağı Bill’i ikna eder. Bunun üzerine seri katillerle tek tek görüşerek işledikleri suçları araştırmanın yanı sıra onları bu yola iten sebepleri de bulmaya çalışırlar.

Mid Hunter

6. The Crown

The Crown, ikinci dünya savaşının hemen ardından 1947 yılında İngiltere’nin Buckingam Sarayı’nda yaşanan olayları konu alıyor. Kraliyet ailelerinin ihtişamlı dünyasını yansıtan dizide sarayda yaşanan entrikalar, aşklar ve İngiltere’nin politik hayatına yön veren olaylar etkileyici bir şekilde izleyicilere aktarılıyor. Dizide yalnızca Buckingham Sarayı değil, aynı zamanda 10 Downing Street içinde yaşanan olaylar da ele alınıyor. Güçlü bir kadro ile çekilen yüksek bütçeli dizide olayların geçtiği dönem mükemmel bir şekilde yansıtılıyor.

The Crown

7. Making a Murder

Belgesel niteliği taşıyan Making a Murder, kendisine gıcık olan bir şerifin başka bir şahsı suçlayan delilleri görmezden gelerek polis departmanını yönlendirmesiyle 1985 yılında cinsel saldırı suçundan hapse giren bir adamın başından geçen olayları konu alyor. 10 yıl sonra yakalanan gerçek suçlu yerine başka birinin hapis yattığını itiraf eder. Suçsuz yere cezalandırıldığı anlaşılan adamın DNA araştırma teknolojisinin gelişmesiyle 2003 yılında hapisten çıkması ve iki yıl sonra bir kadını öldürmesi ile başlayan ilginç olayların anlatıldığı dizide Steven Avery’nin hayatından kesitler yer alıyor.

Making a Murder

8. Peaky Blinders

20’inci yüzyıl başlarında geçen Peaky Blinders adlı dizide Cillian Murphy ve Sam Neill gibi önemli isimler yer alıyor. Dönemin kültürel hayatını başarılı bir şekilde yansıtan sürükleyici dizi, birinci dünya savaşı sonrası İngiltere’de faaliyet gösteren bir suç örgütünü ve bu örgütü araştırmakla görevlendirilmiş bir polis şefini konu alır.

Peaky Blinders

9. Daredevil

Ünlü çizgi roman yapımcısı Marvel’in önemli yapıtlarından biri olan Daredevil, süper kahraman konulu filmlerden hoşlananlar için biçilmiş kaftan. Küçük yaşta radyoaktif bir maddeden dolayı görme yetisini kaybeden Avukat Matt Murdock’ın diğer duyuları normalin üzerinde gelişmiştir. Mesleği gereği gündüzleri suçsuz insanları savunan Matt, geceleri ise Daredevil kimliğiyle şehri kötü insanlardan korur.

Daredevil

10. La Casa De Papel

Her bölümü birbirinden etkileyici Le Casa de Papel adlı dizide takma adı profesör olan zeki bir adam suç dünyasının en becerikli isimlerini bir araya toplar. Amaçları İspanyol Merkez Bankası’na girerek dünyanın en büyük soygununu gerçekleştirmektir.

La Casa de Papel

11. 13 Reason Why

Etkileyici kurgusu ve başarılı zaman geçişleriyle izleyiciyi ekrana bağlayan 13 Reason Why adlı sürükleyici gençlik dizisi, 17 yaşındaki Hannah Baker adlı bir genç kızın intihar olayı üzerine inşa ediliyor. Hannah ölümünden önce, kendisini içinde bulunduğu duruma sürükleyenlere iletmek üzere kayıtlar yapar. Ölümünden sonra bu kayıtları dinleyen Clay Jensen, gerçekleri gün yüzüne çıkarmak üzere kolları sıvar.

13 Reason Why

12. The Get Down

Baz Luhrmann yönetmenliğindeki The Get Down adlı müzikal drama, disko, hip-hop ve punk tarzı müziklerin piyasayı sallamaya başladığı 70’li yıllarda geçiyor ve South Bronx’lu gençlerin piyasadaki müzik anlayışını nasıl değiştirdiğini konu alıyor. Oyuncu seçimleri ile etkileyici kostüm ve dekorların yanı sıra müziklere ait telif hakkı ücretleri diziyi televizyon tarihinin en yüksek bütçeli yapımları arasına sokuyor.

The Get Down

13. Ozark

Jason Bateman’ın yönetmen, yapımcı ve başrol oyuncusu olarak yer aldığı Ozark, Chicago’da yaşayan sıradan bir aile babası Marty Byrde’a ait finans ve danışmanlık şirketi, Meksika’nın en büyük ikinci uyuşturucu kartelinin para aklama işlerine karışır. Marty, ailesini korumak için eşi ve iki ergen çocuğuyla Ozark Platosu olarak bilinen Güney Missouri’ye taşınır fakat bu kaçış başarılı bir son değil, macera dolu bir hayatın başlanıcı olur.

Ozark

14. Bojack Horseman

Bojack Horseman adlı başarılı animasyon, 90’lı yılların en ünlü televizyon yüzlerinden biri olan BoJack adlı atın hayatını konu alıyor. Oynadığı dizi 18 yıl önce yayından kaldırılan BoJack eski şöhretini kaybetmiş, renkli kazaklar giyen ve her şeyden şikayet eden biri olarak Hollywood’da yaşıyor. BoJack kişisel buhranlarını insan arkadaşı Todd ve Prenses Caroline adlı eski sevgilisi kedi ile atlatmaya çalışıyor.

Bojack Horseman

15. Sense 8

Yönetmenliğini Matrix ve V For Vendetta gibi meşhur yapımlardan tanıdığımız Wachowski kardeşlerin yaptığı bilim kurgu dizisi, 8 farklı coğrafyadan birbirini tanımayan 8 farklı insan arasında oluşan zihinsel bağı konu alınıyor. Bu kişiler bir yandan kendi sıkıntılarıyla uğraşırken diğer yandan ortak bir düşmana karşı mücadele etmek zorundadır. Sosyal ve politik mesajlar içeren aksiyon ağırlıklı dizide nefes kesen sahneler mevcut.

Sense 8

16. Big Mouth

Family Guy’un senaristlerinden Andrew Goldberg ve yakın arkadaşı Nick Kroll adlı iki komedyen yönetmenliğindeki eğlenceli animasyonda, ergenlik çağındaki bir grup gencin büyüme hikayeleri, mucizevi ve korkutucu yönleriyle ele alınıyor.

Big Mouth

17. Orange is The New Black

Weeds’in yaratıcısı Jenji Kohan‘ın komedi drama yapıtında kimi zaman eğlenceli, kimi zaman gergin sahneler yaşanıyor. Hapishanenin kadınlar koğuşunda geçen dizi Piper Kerman‘ın “Orange Is The New Black: My Year In a Women’s Prison” isimli anı romanının televizyona uyarlanmış halidir. Trajikomik olarak nitelendirilebilecek dizide her şey ana karakter Chapman’ın 10 yıl önce üniversiteden tanıdığı uyuşturucu satıcısı Alex yüzünden hapishaneye düşmesiyle başlıyor.

Orange is The New Black

18. Altered Carbon

Altered Carbon, fantastik bilim kurgu romanları ile bilinen İngiliz yazar Richard K. Morgan’ın aynı ismi taşıyan romanından televizyona uyarlanmıştır. 25. yüzyılda geçen serüven, insan zihninin dijital ortama aktarılabilmesi ve ruhların farklı bedenlere transfer edilebilmesi halinde neler olabileceğini konu ediniyor.

Altered Carbon

19. Marvel’s Jessica Jones

Jessica Jones adlı Marvel dizisi, David Tennant ve Krysten Ritter gibi güçlü isimleri kadrosunda bulunduruyor. Jessica Jones başka bir marvel karakteri olan Daredevil’in kız kardeşidir, kimyasal bir sızıntı sonucu insanüstü bir güce ve ses hızına yakın bir hızda uçma yeteneğine sahip olmuştur. Yaşadığı kötü deneyimlerden dolayı süperkahramanlık serüvenine ara verir ve kostümünü bir kenara bırakıp özel dedektiflik bürosu açar fakat geçmişten gelen biri nedeniyle hayatı yeniden kabusa döner.

Jessica Jones

20. One Day at a Time

Kadrosunda Isabella Gomez, Justina Machado, Rita Moreno gibi isimlerin yer aldığı One Day at a Time adlı ödüllü dizide Amerika’da yaşayan ordudan emekli bir annenin, kızı, oğlu ve küba kökenli annesiyle olan eğlenceli ve keyifli yaşantısı ele alınıyor.

One Day at a Time

21. Marco Polo

Malezya, Kazakistan ve İtalya gibi farklı ülkelerde çekilen, Lorenzo Richelmy ve Benedict Wong gibi önemli isimleri kadrosunda bulunduran ve her bölümü birbirinden sürükleyici olan dizide ünlü Venedikli seyyah Marco Polo’nun 13. yüzyılda dünyayı gezerken yaşadığı maceralar anlatılıyor.

Marco Polo