Kategoriler
Mimarlık Sanat Tarih

Tanrılara adanmış en büyüleyici mimari yapıt: Panteon

Roma’da bulunan Panteon, görkemli kubbesi ile dünyanın en önemli anıtsal yapıları arasındadır. Kelime olarak Tüm Tanrılar anlamına gelir. Bir mimarlık harikası olmasına rağmen mimarı bilinmez.

Michelangelo Panteon’u ilk gördüğünde; bu yapının insan işi değil, ancak meleklerin işi olabileceğini söyler.

1. M.Ö. 27 yılında Pagan tapınağı olarak inşa edilmiş

Yangınlar ve isyanlarda tahrip olan yapı, M.S. 126 yılında İmparator Hadrian tarafından bugünkü haline en yakın şekilde yapılmış.

2. Roma’nın en iyi korunmuş antik yapısı

Tarihi yapı, M.S. 608 civarı kiliseye çevrildiği için iyi bir şekilde korunabilmiş.

3. Burayı üç kere konsül seçilen Lucius oğlu Marcus Agrippa yaptırmış

Giriş kısmında M.AGRIPPA.L.F.COSTERTIUM.FECIT yazar.

4. Kubbenin ortasında bulunan boşluğa Latince “göz” anlamına gelen “Oculus” ismi verilmiş

Zemindeki giderler sayesinde yağmur yağdığında yapının içini su basmıyor.

5. Oculus ile ilgili pek çok efsane bulunur

Dev yapının tepesinden içeri süzülen gün ışığı yücelik hissi yaratır ve mekanın büyüleyiciliğini vurgular.

6. Yapı yüksekliği ve kubbe çapı 43,3 metre

7. Bir zamanlar altın olduğu söylenen dev bronz kapı

4.9 metre eninde ve 7.53 metre yüksekliğindeki anıtsal bronz kapı, Roma dönemi kapılarının bilinen en büyüğüdür.

8. İtalya’nın ilk iki kralı Vittorio Emanuele II ve Umberto I gibi önemli kişilerin lahitleri burada bulunur

Kategoriler
Bilim Hayvanlar Tarih

Uzaya gönderilen ilk kozmonot köpek Laika’nın trajik öyküsü

Soğuk savaş döneminde gündeme gelen uzay araştırmaları ABD ile SSCB arasında kıyasıya bir rekabete dönüşür. SSCB, 1957 yılının Kasım ayında uzay yolculuğunun insanlar için ne kadar güvenli olduğunu test etmek üzere Sputnik 2 adlı uzay aracı ile bir sokak köpeğini uzaya gönderme karar verir.

1. Sputnik 2’de görevlendirilmek üzere 3 sokak köpeği bulunur

Her şeyden habersiz şekilde sokaklarda koşturan Laika, Albina ve Muşka bir anda kendini uzay araştırma merkezinin soğuk odalarında bulur.

2. Uzay eğitimi başlar

Eğitim verilen köpekler dar uydu kapsülüne uyum sağlayabilmek için 20 gün boyunca kademeli olarak küçültülen kafeslerde tutulur.

3. Görev Laika’ya verilir

Uzaya gitme görevi çok akıllı ve itaatkar olan 3 yaşındaki dişi Laika’ya verilir. Diğer arkadaşları Muşka ve Albina ise başka görevlerde kullanılacaktır.

4. Yolculuk öncesi son 3 gün

Laika, son 3 gününü Sputnik 2’ye yerleştirilmek üzere hazırlanan küçücük kapsülün içinde geçirir.

5. Laika’nın geri dönüşü olmayacağı bilinen yolculuğu tüm dünyada tartışmalara sebep olur

Daily Mirror gazetesi “Köpek ölecek ve onu kurtaramıyoruz” manşetiyle yayınlanır.

National Canine Defense League, tüm ülkeyi her gün saat 11’de  bir dakikalık saygı duruşuna davet eder.

New York‘taki Birleşmiş Milletler önünde ise köpek sahipleri eylemler düzenler.

6. İlk uzay yolcusu, son gecesini mutlu geçirir

Projede araştırmacı olarak görev alan Vladimir Yazdovski, Sputnik 2 fırlatılmadan bir gece önce Laika’yı eve götürür. Laika, son gecesini mutlu geçirir.

7. Laika 3 Kasım 1957’de, Sputnik 2’nin dar kapsülünde, yaşamsal verilerinin izleneceği kablolara bağlı şekilde bir daha hiç geri dönmemek üzere uzaya fırlatılır

Göz göre göre ölüme gönderilen Laika, ilk kozmonot köpek olmanın yanı sıra, uzaya gönderilen ve orada ölen ilk canlıdır. Yapılan resmi açıklamaya göre Laika, bir hafta sonra hiç acı çekmeden ölmüştür.

1998 yılında Laika’yı uzaya gönderilmesinden sorumlu Oleg Gazenko, köpeğin ölmesine izin verdiği için duyduğu pişmanlığı: “Hayvanlarla çalışmak hepimiz için ızdırap. Onlar konuşamayan bebekler gibi. Zaman geçtikçe bunun için olan üzüntüm artıyor. Bunu yapmamalıydık; bu görevden köpeğin ölümüne değecek kadar şey öğrenmedik. ” diye dile getirir.

2002 yılında Sputnik 2 projesinde görev alan bir başka bilim adamı Dimitri Malaşenkov, Laika’nın kalkıştan bir hafta sonra değil, 6-7 saat sonra aşırı ısınma sebebi ile öldüğünü açıklar.

8. Laika’nın hüzünlü hikâyesi hiç unutulmadı

Laika’nın anısına şarkılar bestelendi, pullar basıldı, oyuncaklar yapıldı, heykeller dikildi ve rölyefler yapıldı.

Jonathan Coulton – Space Doggity

Kategoriler
Otomobil Spor Tarih

Ferrari kurucusu Enzo Ferrari’nin dramatik başarısı

1898 yılında orta gelirli bir ailenin çocuğu olarak İtalya’nın Modena kasabasında dünyaya gelen Enzo Ferrari’nin; heyecan, hırs ve başarı doludur.

Enzo’nun otomobil tutkusu 10 yaşındayken, babası ve abisi ile izlemeye gittiği bir yarışla başlar.

I. Dünya Savaşı’na katılan babası ile abisi grip salgınından öldüğünde 18 yaşında olan Enzo, çalışıp ailesine bakabilmek için eğitimini yarım bırakmak zorunda kalır. Bedensel bir kusurundan dolayı rapor alarak askere gitmez. Bu rapordan dolayı hiç bir işe kabul edilmeyince, iş bulup çalışabilmek için tekrar askerlik başvurusu yapar ve gittiği cephede tehlikeli bir hastalığa yakalanır; iki yıl süren mücadeleden sonra bitkin halde geri döner.

Savaş sonrası hayat şartlarının çok ağır olduğu işsizlik ortamında bir otomobil fabrikasına işçi olarak girebilme imkanı bulur.  Bedensel kusurundan dolayı hep aşağılanır fakat  bu onu daha çok hırslandırır. En büyük hayali yarış pilotu olmak ve spor arabalar üretmektir.

Vespa’da test pilotu olma şansı yakalayan Enzo, kısa sürede kendini ispat ederek 1920 yılında Alfa Romeo’nun yarış pilotu olur ve bir çok yarış kazanır.

Kontes Paoline Baracca’dan şampiyonluk ödülü alırken kızı Laura ile tanışır ve bir süre sonra evlenir. 1932’de oğlu Dino’nun doğumuyla pilotluğu bırakarak otomobil fabrikası kurmaya hazırlanır.

Enzo’dan sonra başarı kazanamayan Alfa Romeo’nun sportif direktörlük teklifi üzerine Enzo kontrolünde kurulan takım katıldığı tüm yarışları kazanır.

1938’de Alfa Romeo’dan ayrılıp kendisi için otomobil üretecek bir atölye kurmak üzere memleketi Modena’ya döner. 2. Dünya Savaşı patlak verip bulunduğu şehrin bombalanmasıyla Maranello’ya taşınır. 1946 yılında ürettiği ilk Ferrari, otomobil tarihinin en önemli markalarından birinin resmen kurulduğuna işarettir.

1950’lerin başında üretilen ve katıldığı yarışların neredeyse hepsini kazanan Ferrari 250, markanın kısa sürede tanınması ve otomobil dünyasının zirvesine çıkmasını sağlar.

Finansal yönetimde başarılı olamayan Enzo;  İtalyan mafyasından aldığı yüklü borcun bedelini, 1956 yılında oğlu Dino’nun  öldürülmesiyle öder. Bu üzücü olayın anısına Ferrari logosu yerine sadece oğlunun adı bulunan Dino adlı bir seri yaratır.

Yarışlarda ölen pilotlar ve pistten çıkan otomobiller yüzünden ölen izleyici ailelerinin açtığı davalarda cinayette teşebbüsten yargılanır.

Gazetelerde gençleri ölüme iten canavar olarak gösterilir. Bir daha otomobillerin olduğu hiç bir yarışa gitmeme kararı alır.

1977’de emekli olur ancak şirket üzerindeki yetkileri devam eder. 1978 yılında karısının vefatı üzerine Lina adlı genç metresinden olan oğlu Piero’yu aileye dahil eder.

Arkadaşının oğlu Sergio Pininfarina tarafından 1984 yılında tasarlanan ve tüm zamanların en iyi tasarımı olarak nitelendirilen Ferrari Testarossa satış rekorları kırar.

Enzo, 40. yıl anasına üretilen Ferrari F40’ın en çok beğendiği model olduğunu söyler.

Dramatik hayatına rağmen dünyanın en iyi otomobil markalarından birini yaratan Enzo Ferrari, 1988 yılında şirketin %90 hissesini Fiat’a devretmek zorunda kalır ve aynı yıl hayata veda eder.

Kategoriler
Tarih

Bir çok esere ilham kaynağı olan kadın gangster Ma Barker

1872 yılında ABD’nin Missusuri eyaletinde dünyaya gelen Ma Barker, 1920’li ve 30’lu yıllarda; adam kaçırma, haraç, postane ve banka soygunu gibi çeşitli suçların yanı sıra en az 5 polisin öldürülmesinden sorumlu tutuluyordu.

4 erkek kardeşten oluşan bir suç örgütünün lideri ve tüm örgüt üyelerin öz annesidir. Halkın, ismini duymaktan bile ürktüğü kadın, dönemin FBI başkanı J. Edgar Hoover tarafından “Son 10 yılın en acımasız, tehlikeli ve kriminal eğilimli beyni” olarak tanımlanmıştır.

Ma Barker’in Evine FBI Operasyonu

16 Ocak 1935 sabahı FBI, Ma Baker ve Fred’in Florida eyaletinde saklandığı iki katlı eve şafak operasyonu düzenledi.

Evin etrafını kuşatan FBI görevlilerinin; “Dışarı çıkmazsanız ateş açarız!” ikazına yanıt olarak, içeriden gelen “Hiç durmayın!” sesi FBI’ın o güne dek katıldığı en uzun süreli silahlı çatışmayı başlatır. Hazırlanan rapora göre; 4 saat süren çatışmanın sonunda evde 1500’ün üzerinde mermi bulunur.

Çatışma Ma Baker ve Fred’in Ölümü ile Son Bulur

Vücudunun çeşitli yelerine 14 kurşun isabet eden Fred iki katlı evin üst katındaki yatak odasında ölü bulundu, 3 kurşun isabet eden anne ise oğlunun hemen yanında can vermişti.

Ma Baker’in Evinden Çıkan Silahlar

Gözü kara çetenin evinde tabancadan gelişmiş makineli tüfeklere kadar dönemin en üst teknolojisi ile üretilmiş her türlü silah ve mühimmat mevcuttu.

Peki Diğer Kardeşler Nasıl Öldü?

Herman 1927 yılında, Kansas polisi tarafından köşeye sıkıştırılınca kendini vurarak intihar etmişti.

Arthur, 1939 yılında Alcatraz hapishanesinden kaçmaya çalışırken polis tarafından vurularak öldürüldü.

Lloyd, 25 yıl geçirdiği Leavenworth hapishaneden tahliye olduktan 2 yıl sonra 1949 yılında karısı tarafından öldürüldü.

Peki ya Babaları?

Ma Barker asla çete üyesi olmayan kocası George Barker’i 1927 yılında terk ederek eş zamanlı olarak Kate ismini kullanmaya başlamıştı.

Ma Barker Edebiyat, Müzik ve Sinema Eserlerine İlham Kaynağı Oldu

Ma Barker’in ilginç hikayesi dünya genelinde bir çok yazar, müzisyen ve sinemacıya ilham kaynağı oldu.

İşte bazıları:

Boney M – Ma Baker (1977)

Ma Barker’s Killer Brood (1960)

Bloody Mama (1970)

Public Enemies (1996)

Dalton Anne – Red Kit

Kategoriler
Otomobil Tarih

Ferrari’ye kızıp spor araba yapan traktör üreticisi Lamborghini

Fakir bir çiftçinin oğlu olarak 1916 yılında dünyaya gelen Feruccio Lamborghini, iş hayatına çiftçilikle başlar, küçük yaşlardan itibaren mekaniğe ilgi duyup ve mühendislik okuması onu ileride çiftçilere yönelik üretim yapan başarılı bir girişimci yapar.

Ferrucio Lamborghini

1. 1948 yılında Lamborghini Trattori adlı firma ile traktör üretimine başlar

Çiftçilikten gelen yeteneklerini kullanarak ürettiği traktörlerle kısa zamanda ülke genelinde tanınır. Daha sonra, çiftçilere yönelik ısıtma ve soğutma sistemleri üreten ikinci bir fabrika kurar.

2. Kendi otomobilini modifiye ederek yarışlara katılır

Otomobillerle arası iyi olan Feruccio kendisine ait Fiat Topolino’yu 500cc’den 750cc’ye çıkararak modifiye eder ve yarışlara katılmaya başlar fakat talihsiz bir kaza sonrası pistlere veda eder.

3. Çok para kazanmaya başlayınca kendine pahalı arabalar alır

Mercedes-Benz 300SL, Alfa Romeo 1900, Maserati 3500GT, Jaguar E-Type, ve Lancia Aurelia B20 gibi otomobillerden sonra Ferrari 250 GT alır. Ferrari’yi çok beğenir ve 3 tane daha alır.

4. Çok sevdiği Ferrari arabası ile sürekli sorun yaşar

Ferrari sürekli debriyaj sorun çıkarıyordu. Servise gitmesine rağmen çok geçmeden yine arızayı veriyordu. Saatlerce serviste kalan araba kendisine gösterilmiyordu. Ferrari’nin satış sonrası hizmetinden hiç memnun değildi.

5. Firma sahibi Enzo Ferrari ile görüşmek ister

Kapıda bir kaç saat bekletildikten sonra içeri alınır. “Sinyor Ferrari, ürettiğiniz arabalar berbat!” diyerek şikayetini dile getirir. Enzo Ferrari ise; “Siz ancak traktör sürersiniz, bir Ferrari’yi asla düzgün kullanamayacaksınız.” diyerek sorunun kullanıcı hatasından meydana geldiğini ima ederek onu küçümser.

6. Ferrari’sini kendi imkanlarıyla tamir eder

Otomobillerden anlayan biri olarak artık canına tak eder. Lamborghini traktörlerinin Ferrari ile aynı debriyaj sistemine sahip olduğunu fark eder ve sorunu kendi fabrikasında çözmeye karar verir.

6. Kendi fabrikasında daha kaliteli spor otomobiller üretebileceğini düşünür

Lamborghini traktörlerindeki parçalar zorlu arazi şartları için üretiliyordu ve Ferrari parçalarından daha sağlamdı. Traktör için üretilen parçalarda değişik yaparak yüksek performanslı bir spor araba üretmek onun için çok zor değildi. Spor araba üretmek, traktörden edilen karıda yükseltecekti.

7. Lamborghini artık traktör ve spor otomobil üretecektir

Eski Ferrari mühendisi Gianpaolo Dallara ve test sürücüsü Bob Wallace’ı işe alır. Lamborghini 350 GT modeli üretimi başlar Automobili Lamborghini resmen kurulmuş olur. “En iyi spor araba Ferrari’dir” düşüncesini yıkmaya karar verir.

8. Yüksek performanslı bir uzun yol otomobili üretir

 

Jarama, Grand Tourer tarzında bir uzun yol otomobili olarak üretir.

9. Lamborghini ambleminde burcundan dolayı boğa kullanır

10. Dövüş boğaları yetiştiren bir ustanın adından esinlenilenerek Miura serisini yaratır

Ortadan motorlu üretilen araç yeni bir akım başlatır, sonradan üretilen bir çok spor otomobil ortadan motor prensibiyle üretilir.

11. 1974’te üretimi başlayan Lamborghini Countach otomobil dünyasında deprem etkisi yaratır

Bazı otomobil otoritelerinin en iyi tasarlanmış araba olarak kabul ettiği Countach, sıra dışı kapıları ile yeni bir çığır açar fakat aracın bazı tasarım hataları vardır; mesela geri viteste kapıyı açıp arkaya bakmak gerekir, yine de 1990 yılına kadar üretimi devam eder. Bertone tasarımı Countach’ın kelime anlamı güzel bir kadın gören erkeğin verdiği tepkidir.

12. Ekonomik zorluklar nedeniyle fabriklar satılır

1972’de Güney Amerika’dan gelen çok sayıda traktör siparişinin iptali şirketi zora sokar. Otomobil fabrikasını İsviçreli arkadaşı Rosetti’ye, Traktör fabrikasını ise SAME traktör grubuna satarak emekli olur. Çiftlik ve üzüm bağı satın alır. 1993 yılında Perugia’da hayata veda eder ve Renazzo’da defnedilir.