Ücretsiz poşet veren işletmelere idari para cezası

Naylon poşet ücretli oldu. Müşterilere ücretsiz naylon poşet veren mağazaya m2 başına para cezası kesilecek

Çevre kirliliği ve doğayı koruma amaçlı düzenlemelerle birlikte naylon poşetlerin ücretli olmasını içeren Çevre Kanunu yayınlanarak resmiyete kavuştu.

Doğaya ve sağlığa zarar veren atıkların önlenmesi hedeflenen kanunda özellikle plastik malzemeden üretilen ürünlerin kullanımını azaltmak amacıyla mağazalarda verilen naylon poşetler artık ücretsiz değil.

Çevre kirliliğinin naylon poşet kullanımından kaynaklanan önemli kısmını önlemek amacıyla naylon poşetler 25 kuruştan az olmamak üzere ücretli oldu. Belirlenen asgari naylon poşet ücreti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarfından her yıl güncellenecek.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, naylon poşetlerin ücretli olması hakkında bazı önemli açıklama ve tavsiyelerde bulundu. Ücretli naylon poşet uygulamasını sonuna kadar desteklediğini ifade eden Palandöken, en kısa zamanda naylon poşetleri hayatımızdan tamamen çıkarmamız gerektiğini ve file, bez torba gibi ürünlerin işletmeler tarafından müşterilere hediye edilmesinin bu konuda faydalı olacağını söyledi.

Yaptığı yazılı açıklamada ücretli naylon poşet uygulamasının faydalarına değinen Palandöken; bu uygulamanın 1 milyar dolardan fazla cari açığı önleyeceğini ifade etti.

Vatandaşların, naylon poşet için yapacağı harcamayı bez torba ve file için de yapabileceğini ifade eden Palandöken, bu gibi ürünleri sadece alışverişte değil normal zamanda da yanımızda bulundurabileceğimizi belirtti. Yaşadığımız dünyaya ve ülkeye zarar vermenin geleceğimize zarar vermek olduğunu ifade ederek bu konuda duyarlılık oluşturmak adına çevremizi de uyarmamız gerektiğini, bu bilincine kavuşmanın başta ekonomiye, doğaya ve sağlığımıza olumlu geri döneceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz naylon poşet neden yasaklanıyor?

Ücretsiz naylon poşet yasağının başlıca sebepleri;

  • Kansorojen etkisi olan naylon poşetlerin etkisi güneş ışığında daha da artıyor.
  • Naylon poşetlerin doğada yok olması hem çok uzun sürüyor hem de bu esnada toprak ve suyu zehirliyor.
  • İmha edilen naylon poşetler zehirli gazlar yayıyor.
  • Doğaya atılan naylon poşetlerin hayvanlar tarafından yenilmesi acılı ölümlere sebep oluyor.